Въпреки неизвестните около атентата в "Крокус сити хол" край Москва, ясно е, че извършителите са от активното в Русия крило на "Ислямска държава" (ИД).
Разликата в приемане на фактите е в това, че в Русия проблемите на сигурността се пречупват през войната. Независимо от липсата на доказателства, версията на властите е, че няма начин терористите да не са свързани по някакъв начин с Украйна.
Това коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество.
Въпреки общата заплаха, видимо е, че няма сътрудничество на Русия със Запада дори по отношение борбата срещу тероризма.
"Путин се отнесе подигравателно към предупрежденията, въпреки, че западни посолства препоръчаха на своите сънародници там да бъдат внимателни заради възможни атентати. Казусът е поредно доказателство за дълбокия геополитически разлом в съвременния свят", изтъкна Димитров.
По думите му Русия винаги е била в полезрението на това крило на ИД. Всичко е въпрос на организация от страна на терористите. Понеже сега почти цялото внимание е насочено към фронта с Украйна, това отслабва силите за сигурност. Терористите гледат на ударят там, където имат шанс за успех. Освен това, в Русия има над 20 млн. мюсюлмани плюс хиляди гастербайтери и някои от тях са податливи на радикализация.
Потвърждаването на опасността, изразена в предупреждението от западните служби едва ли ще доведе до стопляне на отношенията на Русия.
Кремъл ще използва атентата като повод за генериране на провоенен импулс в страната, като фактор за сплотяване на обществото и за заставане зад президента. Целта е да се повлияе на психологическите нагласи при руснаците, защото може да се наложи нова мобилизация, каза още Пламен Димитров.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..