Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В подкаста "Филмотечно" - българското кино и аудио-визуалното наследство

Говорим с Галина Жекова - експерт от БНФ

Снимка: БНФ

През 2025 година ще честваме 110-годишнина на Седмото изкуство в България. Наред с този факт, идва и добрата новина, че Българската национална филмотека (БНФ) вече има свой подкаст, наречен "Филмотечно". 

Той е посветен на ранното кино, филмовите архиви и аудио-визуалното наследство. 

Пилотният "Епизод 1: Пионерите", беше излъчен в края на месец януари, и вече е наличен в подкаст платформите. Той разказва за зараждането на киното, за първите му стъпки от панаирджийско зрелище до превръщането му в изкуство – от прожекциите на братя Люмиер в парижкото "Гранд кафе" до появата на първите филми на територията на България. Как се е случвало киното, когато кинозалите все още не са съществували, за странствата на първите кинопрожекционисти, а и за първите родни ентусиасти, които използват новата технология, за да разкажат своите истории.

Представите за филмотечно кино в средата на ХХ век  се свързваха с представянето на некомерсиални, качествени европейски филми. Има ли връзка името на подкаста „Филмотечно“ с тази представа, кои са авторите на идеята за неговото създаване, разказа в предаването "Радиокафе" Галина Жекова, филмов експерт от Българска национална филмотека (БНФ) и един от двамата водещи на подкаста, заедно с киноведа Росен Спасов.

"Дълго време с колегите с които започнахме проекта, мислехме какво да е името, минахме през всякакви идеи, но някак си „филмотечно“ най-много ни пасна", сподели тя. Кръстницата дала именно това име на подкаста се оказва репортерът от БНР Яна Пункина.

"Филмотечното кино продължава да съществува, за съжаление по малко по-редуцирана програма, поради авторски права и различни европейски регулации. Ние в момента не можем да си позволим този лукс да показваме стари европейски филми, тъй като правата са много скъпи, но продължаваме да пускаме българско кино от програмата на БНФ и филмотечно кино "Одеон".

До края на 2024 година, ще бъдат публикувани 6 отделни тематични броя.

"С тези 6 епизода мисля, че ще успеем да се справим, така че да имат качествено съдържание и много интересни гости, които да представят нашия замисъл. Идеята е този подкаст да продължи да съществува във времето", увери Галина Жекова.

По думите ѝ, тази година екипът е заложил върху малко по-началното, ранното развитие на българското кино.

"Започваме с Васил Гендов и останалите пионери, но същевременно се опитваме да не се фокусираме изцяло върху най-ранната история на българското кино, за да обхванем и другите филмотечни дейности", допълни тя.


"Филмотечно" си поставя за цел да проследи българската следа в световните процеси, довели до зараждането на киноизкуството, с особен поглед върху ранното българско кино, но и развитието на кинокултурата в България – от първата прожекция през 1886 г. до днес.

Темите, които ще бъдат представени, обхващат историята, теорията и естетиката на прохождащото българско кино, а с тях и формирането на производствена среда и кино показа.

Първият епизод на "Филмотечно“ е посветен на появата на киното в България, с гост д-р Петър Кърджилов, киноисторик, а връзка между старото кино и съвременноста прави Теодора Дончева - киноспециалист, автор на книга за пост тоталитарния период на българското кино от Прехода насам.

"Вторият епизод на "Филмотечно", който вече публикувахме  на 31 март се занимава с фестивалите за реставрирано и архивно кино – тема, която не е много популярна, а в световен мащаб се обръща все по-голямо внимание на архивите и все повече европейски държави акцентират върху значимостта на архивите, историята и нейното съхранение, там на гости ни беше един специалист, българка, работеща в каталунската филмотека – Мариана Христова, изключителен специалист, куратор на каталунската филмотека за източноевропейско кино", разкри Галина Жекова.

Във всеки брой на подкаста ще има гостуващи експерти, които заедно с водещите, ще обрисуват по-пълна картина, както на епохата, в която е ситуирана темата, така и нейното изчерпателно и атрактивно представяне.

На всеки 2 месеца ще има публикуван епизод.

“Филмотечно“ може да откриете в подкаст платформите и фейсбук страницата им.

Още интересни аспекти от разговора на Гергана Пейкова с Галина Жекова чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За 14-и път отличиха дамите в конкурса "За жените в науката"

"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..

публикувано на 23.12.24 в 18:17

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..

публикувано на 23.12.24 в 17:31

GoodVibesPuzzle всеки месец подкрепя различна кауза

GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..

публикувано на 23.12.24 в 16:07

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14