Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 710 млн. лв. са ни стрували изборите през последните три години

Снимка: Радио ВИДИН

Каква е цената на изборите в последните години? От 2021 г. досега в страната се проведоха общо седем пъти избори – пет за парламент, един за президент и вицепрезидент и един местен вот. А колко средства отдели държавата за тяхната подготовка и провеждане? В последните дни в медиите все по-често се обсъжда възможността евентуални предсрочни избори да бъдат проведени с тези за Европейски парламент на 9-и юни, 2024 г. Вече се чуват и мнения, че времето да се извърви процедурата до издаване на президентски укази за насрочване на парламентарни избори и назначаване на служебен кабинет няма да е достатъчно. Има и коментари, че от Европа препоръчват да не се провеждат избори за Европейски парламент заедно с национални такива.

В българското изборно законодателство обаче ясно е разписано, че тези две кампании могат да се проведат успоредно, като гласуването е в един и същи ден. Разписани са съответните процедури по назначаване на районните и секционните избирателни комисии, по организирането на предизборните кампании и пр. Подробности разказа Диана Ефтимова - председател на Институт за развитие на публичната среда.

По думите й на 9-и юни 2024 г. изборите ще бъдат "две в едно". Последните данни на Института за развитие на публичната среда показват, че за всички избори в последните три години сме отделили почти 710 милиона лева. Най-скъпи са били местните избори от края на миналата година - 188 милиона лева.

"На парламентарния вот миналата година стойността на последните национални избори, които се проведоха е малко над 106 млн. лв. Можем да очакваме, че ако сега се проведат изборите "две в едно", то те ще са съизмерими с изборите "две в едно", които проведохме в края на 2021 година".


Как тези разходи биха се променили сега, ако изборите са две в едно и ако са на отделни дати?

"Ако са в един ден, тогава заплащането ще бъде еднократно за усилието на секционните комисии, разбира се говорим за тях. То ще бъде леко завишено, тъй като вече е обвързано с минималната работна заплата в страната. Знаем, че тази година тя се увеличи с 20%, тоест и възнагражденията на секционните комисии. Ако миналата година на парламентарните избори те са били около 29.5 млн. лв, то сега можем да очакваме, че те ще се увеличат и ще надвишат 35 млн. лв.", каза Ефтимова.

Тя посочи, че ако те се проведат в различни дати заплащането ще се увеличи и ще надвиши 70 млн. лв. само за възнагражденията на секционните комисии. По отношение на транспорта и логистиката на машините за гласуване от ЦИК са обявили обществена поръчка и това ще струва около 1 милион лева. Ако изборите се проведат в две последователни седмици разходите ще се увеличат двойно. Според думите на Ефтимова има европейска препоръка да не се провеждат национални и европейски избори по едно и също време, но тази препоръка може да бъде спазена в идеалния случай.

"По отношение на избирателната активност може би можем да очакваме някакво леко повишаване, ако действително изборите бъдат комбинирани "две в едно". Все пак трябва да имаме предвид, че доста фактори в последните години доведоха до понижаването и устойчивото задържане на активността около 38-40%. Проучванията на различни социологически агенции показват, че се очаква избирателната активност на национални избори да бъде около 35% за национален парламент, а за европейски - около 32%. За жалост традиционно избирателната активност у нас за европейски избори е ниска", сподели Ефтимова.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45