Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите на образованието ще бъдат обсъдени на форум

Снимка: Радио София

На 13 април 2024 г. в София ще се проведе форум "Образованието – каквото и да е или какво да е?". Събитието е образователно, некомерсиално, с обществена полза. То се организира от родителската медия "Майко Мила" и сдружение "Национална мрежа за децата" (НМД). Форумът ще събере родители, експерти, институции и медии в общ разговор за "трудните" теми в образованието и да потърси работещите решения. Програмата включва четири панела:

  • Как трябва да изглежда ранното учене? (И защо не трябва да е такова, каквото е.)
  • Едносменният режим – малката промяна води до големите.
  • Какво мерят матурите – успехите на училища и ученици или възможността на родителите да плащат за частни уроци?
  • Агресията в училище – проблем на всички, решения от никого.

Подробности за него пред Радио София разказаха Диана Андреева, координатор "Образование" в Национална мрежа за децата и Боряна Телбис, главен редактор на "Майко мила".

По думите на Телбис най-големият проблем е липсата на качествено образование:

"Ако всеки има достъп до качествено образование, няма образователни неравенства, няма дискриминация, има достъп за всички деца до качествено образование в най-близкото училище до дома им, тогава много други проблеми, които имаме в момента и се опитваме да борим поотделно или няма да ги има, или ще бъдат по-лесни за решаване.

"Темата за образованието винаги е била централна и за българския народ и за българските майки и за НМД, слава Богу тя е приоритет на правителството. Може би трябва да се върна на изследването от миналата година на PISA, което показа леко шокиращи резултати за мен. То показа незадоволително ниво на знанията на българските деца и показа големи разделения между различни училища, дори между различни региони в страната", отбеляза Андреева.

Тя посочи, че това отваря въпроси за компетентностния подход и методиката на обучение, тъй като сегашните деца са по-различни от тези отпреди 20 години. Тази година през януари е била сформирана работна група към МОН, свързана с визия за образованието и визия за учебните програми. И добави:

"Искаме бърза промяна, но тази промяна ще стане бавно. Надявам се обаче, че с такива форуми и с още много други срещи, които вече се провеждащ ще достигнем и до визия и до конкретни решения."

Телбис отбеляза, че събитието ще се състои в Топлоцентрала, като ще бъде излъчвано на живо, а след това ще бъде качено и онлайн, като входът е свободен. Освен това каза, че фокусът на темата за ранното учене ще бъде върху това, че е важно какво детето реално научава и как се развиват неговите умения във всяка една сфера. Тя подчерта, че едносменният режим трябва да бъде въведен във всички училища в страната, защото чрез налагането му ще се изгради изцяло нова концепция за това, как децата прекарват времето си в училище. В момента броят на такива училища е 230, като те са основно в големите градове, защото това е свързано с наличието на материална база.

По думите й темата с агресията в училище не се коментира, защото никой не знае как да се справи. И допълни, че когато има някакъв проблем с някое дете в училище много често родителите са обвинявани.

"На много места по света и в Европа този тип работа е изнесена в друг тип паралелни структури, които подпомагат училището, за да може то да върши неговата си училищна дейност. Децата, които имат проблеми с някакво агресивно или по-нетипично поведение, деца със СОП да могат да получават подкрепа без това да спира целия учебен процес", каза тя.

Диана Андреева отбеляза, че бюрокрацията е една от спънките в учебните заведения. Последната тема е за матурите и Боряна Телбис посочи, че е важно децата да се научат да мислят самостоятелно.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50