Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите на образованието ще бъдат обсъдени на форум

Снимка: Радио София

На 13 април 2024 г. в София ще се проведе форум "Образованието – каквото и да е или какво да е?". Събитието е образователно, некомерсиално, с обществена полза. То се организира от родителската медия "Майко Мила" и сдружение "Национална мрежа за децата" (НМД). Форумът ще събере родители, експерти, институции и медии в общ разговор за "трудните" теми в образованието и да потърси работещите решения. Програмата включва четири панела:

  • Как трябва да изглежда ранното учене? (И защо не трябва да е такова, каквото е.)
  • Едносменният режим – малката промяна води до големите.
  • Какво мерят матурите – успехите на училища и ученици или възможността на родителите да плащат за частни уроци?
  • Агресията в училище – проблем на всички, решения от никого.

Подробности за него пред Радио София разказаха Диана Андреева, координатор "Образование" в Национална мрежа за децата и Боряна Телбис, главен редактор на "Майко мила".

По думите на Телбис най-големият проблем е липсата на качествено образование:

"Ако всеки има достъп до качествено образование, няма образователни неравенства, няма дискриминация, има достъп за всички деца до качествено образование в най-близкото училище до дома им, тогава много други проблеми, които имаме в момента и се опитваме да борим поотделно или няма да ги има, или ще бъдат по-лесни за решаване.

"Темата за образованието винаги е била централна и за българския народ и за българските майки и за НМД, слава Богу тя е приоритет на правителството. Може би трябва да се върна на изследването от миналата година на PISA, което показа леко шокиращи резултати за мен. То показа незадоволително ниво на знанията на българските деца и показа големи разделения между различни училища, дори между различни региони в страната", отбеляза Андреева.

Тя посочи, че това отваря въпроси за компетентностния подход и методиката на обучение, тъй като сегашните деца са по-различни от тези отпреди 20 години. Тази година през януари е била сформирана работна група към МОН, свързана с визия за образованието и визия за учебните програми. И добави:

"Искаме бърза промяна, но тази промяна ще стане бавно. Надявам се обаче, че с такива форуми и с още много други срещи, които вече се провеждащ ще достигнем и до визия и до конкретни решения."

Телбис отбеляза, че събитието ще се състои в Топлоцентрала, като ще бъде излъчвано на живо, а след това ще бъде качено и онлайн, като входът е свободен. Освен това каза, че фокусът на темата за ранното учене ще бъде върху това, че е важно какво детето реално научава и как се развиват неговите умения във всяка една сфера. Тя подчерта, че едносменният режим трябва да бъде въведен във всички училища в страната, защото чрез налагането му ще се изгради изцяло нова концепция за това, как децата прекарват времето си в училище. В момента броят на такива училища е 230, като те са основно в големите градове, защото това е свързано с наличието на материална база.

По думите й темата с агресията в училище не се коментира, защото никой не знае как да се справи. И допълни, че когато има някакъв проблем с някое дете в училище много често родителите са обвинявани.

"На много места по света и в Европа този тип работа е изнесена в друг тип паралелни структури, които подпомагат училището, за да може то да върши неговата си училищна дейност. Децата, които имат проблеми с някакво агресивно или по-нетипично поведение, деца със СОП да могат да получават подкрепа без това да спира целия учебен процес", каза тя.

Диана Андреева отбеляза, че бюрокрацията е една от спънките в учебните заведения. Последната тема е за матурите и Боряна Телбис посочи, че е важно децата да се научат да мислят самостоятелно.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00