Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Девето издание на Международния фестивал на природните науки FISSION

Снимка: Американски колеж София

Деветото издание на Международния фестивал на природните науки FISSION ще се проведе на 12-13 април 2024 г. в учебния комплекс на Американския колеж в София. Фестивалът ще събере участници от цял свят, които ще имат за задача да представят своите проекти, както и възможност да се включат в дискусии със съмишленици. На него ще имат възможност да участват ученици от 5 до 12 клас, като те могат да създадат проект в категории, вариращи от биомедицина, биология и химия до екология и науки за околната среда, компютърни науки, математика, физика и инженерство. FISSION започва на 12 април 2024 г., когато се очаква участниците да разположат проектите си на мястото на събитието и да се регистрират. На 13 април ще има церемонията по откриването, представяне на проектите и церемония по награждаването. В рамките на съботния ден са включени и семинари и лекции, които предлагат и ценни възможности за създаване на контакти. 
Подробности разказаха д-р Красимира Чакърова , ръководител на FISSION от 2015 г. и Теодора Даскалова, ученичка от 12. клас в Американския колеж в София, която е един от главните организатори на FISSION 2024.

Д-р Чакърова сподели, че е преподавател в колежа от 30 години. През 1999 г. са създали фестивал на природните науки, в който са били ограничени до изяви на учениците в колежа. А през 2015 година едни от най-добрите проекти, на която тя е бил ръководител са участвали в международен научен фестивал на инженерните и природните науки във Виена. На част от учениците им е дошла идеята да се направи подобен фестивал и у нас, като през 206 г. е било първото издание.

"По време на пандемията, три години подред това събитие не прекъсна. Ние го организирахме онлайн, което действително е трудно и в никакъв случай не може да се доближи до атмосферата и ползите от едно събитие на живо, когато хората се срещат и имат възможност действително да обменят мисли и да разговарят", каза д-р Чакърова.  

Тя поясни, че през 2023 година с помощта на модерните технологии и разширяващите се социални мрежи фестивалът е бил посетен от участници дори и от Тайван. Тази година обхватът на държавите е още по-голям. Една от основните цели на организаторите и на учебната институция е в учениците да бъдат развити всякакви качества.

"Специално артистична програма във формата на проекти няма, но част от всеки един всеки проект е неговото визуално представяне. Аз съм изумена колко много се стараят децата, особено в юношеската възраст, когато те представят модели на това, което са изучавали, което са изследвали в оригиналните макети, начина, по който са ги оцветили и композирали, с огромно внимание към детайла. Така, че всеки един проект има артистична компонента", подчерта тя.

По темата се включи и Теодора Даскалова. Тя посочи, че е с профил "Физика и математика" и в бъдеще обмисля да учи нещо свързано с инженерство.

"Като цяло FISSION ми дава изключително много заради това, че се уча на много неща, които по принцип в училище не се учат. Като например да се свързваме със спонсори, да контактуваме с различни училища и с участниците. Всичките логистики по ивента, като намиране на материали, контактуване с жури, контактуване на участниците. Това са много контакти, които са изключително важни и много умения, които се добиват, като работа в екип, защото ние имаме голям екип от организатори и доброволци от училищата, с които работим и, с които трябва да сме много сплотени, за да можем реално да свършим нещо смислено", каза тя.

По думите на д-р Чакърова журито са специалисти от различни области. Участниците до момента са над 200 човека, като в тях се включват учениците, техните ръководители, както и журито и гостите на събитието.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31