Столичната библиотека - една от най старите общински културни институция в града отбелязва 145 години от обявяването на София за столица на България с поредица интересни инициативи.
Една от тях е Фотодокументална изложба "Кметовете на София“.
Експозицията представя столичните кметове от учредяването на Софийския градски съвет до днес. Отбелязани са най-важните моменти от тяхната дейност и най- значимите им постижения. В нея ще бъдат изложени ценни книги и сборници с документи от фонда на Библиотеката, които допълват сведенията за усилията на общинската управа през годините за благоустрояването на града и превръщането на София в модерен европейски мегаполис.
Интересът на посетителите ще предизвикат биографиите на Димитър Петков, ген. Владимир Вазов и инж. Иван Иванов и други софийски кметове, както и оригинални ценни издания, които представят емблематични сгради, паметници, институции и тяхната интересна история.
Сред показаните редки книги са знаковият „Кратък исторически преглед за Столичната община“ на началника на административния отдел на общината Александър Тацов (1932), „Нашата столица, нейното благоустройство и украсяване“ на Асен Кермекчиев (1907), “Стара София“ (1941) на инж. Радослав Михайлов, бивш зам. кмет от кметския екип на инж. Иван Иванов, „Александровска болница“, юбилейни книги на Първа мъжка гимназия (1904) и Първа девическа гимназия в София (1904).
Експозицията е в Мраморното фоайе.
Днес е и екскурзионният маршрут сред колекциите на литературния музей на Столичната библиотека “Бележити българи“ на тема - „София в творчеството на Симеон Радев, д-р Константин Стоилов, Кирил Христов“.
Друга инициатива е “Моята София“ – Кръгла маса, която се открива утре, 4 април от 14 часа, в галерия “София“.
Дискусията събира за пръв път изявени автори на научно-популярни книги, посветени на историята, миналото и развитието на столицата ни.
Участници в дискусионния панел ще бъдат: проф. Кирил Топалов и проф. д-р Тони Николов (носители на учредената в рамките на Годишните награди на Столична библиотека награда за най-интересна книга за София), както и д-р Петър Величков, д-р Александър Геров, Мариана Екимова-Мелнишка, Павлина Делчева-Вежинова, Магдалена Гигова, Георги-Момчил Попов, Здравко Петров.
Модератор на дискусията е Виктор Топалов. Кръглата маса е съпроводена с експозиция от авторски книги на участниците в дискусията, посветени на София.
На кръглата маса ще бъдат представени всички издания на Столичната библиотека, свързани със столицата, тематичната поредица за близкото минало на града: „Моята София“, „Голямата София“, „Красивата София“, която може да се намери в цифров формат на сайта на библиотеката, ще бъде презентирано и най-новото ѝ издание „Любопитната София“.
Ще бъде учреден и първият неформален клуб на писатели, изследователи и журналисти, пишещи за София.
Бъдещите активности на клуба ще засилят интереса на читателските публики към уникалното книжовно наследство, съхранявано във фонда на Библиотеката и към оригиналните ѝ дигитални платформи.
Членовете на клуба ще се включат в различни инициативи на Библиотеката, насочени към приобщаване на младежката и ученическа аудитория към богатото културно наследство на София.
През последните години няма радикална промяна в Индекса, с който се измерва съотношението между планирания прием на ученици по професионални специалности и реалната заетост на хора с професионална квалификация в различни сектори. Това се отчита в ново изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ). Стойността на индекса намалява..
Всички познаваме Васил Василев - Зуека като един от най-талантливите и ярки актьори (и импровизатори) на сцената. Знаем, че от няколко години той живее в Испания и рисува. Изложбите му доказват, че талант и умения има и на тази арт територия. В това можете да се убедите по време на Банско джаз фестивал , защото през всички фестивални дни там..
150 деца от семейства с нисък социално-икономически статус и ограничен достъп до медицинска грижа в столичния квартал “Филиповци“ и квартал “Седми” в град Самоков ще бъдат прегледани безплатно от педиатър. “Нашата организация работи вече от 25 години и винаги е изпълнявала т.нар. здравно-социални проекти, насочени към грижа за здравето. Целевата група..
По предложение на общинските съветници от групата на “Продължаваме промяната – Демократична България“ Цветелина Заркин и Димитър Петров ще се извърши оценка и технически анализ на подлезните пространства, ще се идентифицират местата, където има пълна липса на достъп, а също така ще се изготви план за цялостно подобряване на достъпността. За около..
На 29, 30 и 31 юли танцовият артист Зия Азази се завръща в Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" за една специална вечер на движение, енергия и трансформация. Той представя две от най-емблематичните си солови изпълнения – Dervish in Progress (DIP) и Ember. Два спектакъла се превръщат в едно цяло, за да създават неповторимо..
Националният отбор на България за жени стана световен шампион по футбол на маса, известен още като джаги. Играта има своя международна федерация от 2002 година, а българската федерация е създадена през 2006 г. и е първата на Балканите. Тази година женският отбор написа история, като усилията на момичетата се увенчаха със световна титла на..
Зам.-кметът по финанси и здравеопазване на София Иван Василев подаде оставка. "Информирах кмета на Столичната община за желанието си да напусна поста на заместник-кмет по финанси и здравеопазване. За мотивите ми съм информирал лично кмета на София. Ще остана на поста до разрешаване на казуса, свързан със смяната на обслужващата банка на общината...