Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И през 2023 г.

Дарителите сред българите са повече от недаряващите

Снимка: dfbulgaria.org

Дори и в 2023 година, когато нямаше големи кризисни ситуации и бедствия, както през 2022-ра, българите продължиха да даряват.

Това показва национално представително проучване, реализирано от агенция „Алфа Рисърч“ по поръчка на Български дарителски форум (БДФ).

Анализът на резултатите показва лек, пренебрежимо малък спад на броя дарители, но това не беше неочаквано, коментира пред БНР-Радио София Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на БДФ.

Теодора Бакърджиева

Запазват се повечето тенденции, констатирани през последните 2-3 години. Повече от половината българи (52%) откликват за решаване на важен обществен или личен проблем с доброволен труд или средства. Когато няма кризисна ситуация хората виждат в дарителството възможност да насърчават добри идеи, инициативи и проекти, да помагат на уязвими общности.

Сред предпочитаните начин на даряване са дарителски кутии, есемеси (SMS), онлайн дарителство през платформи или чрез онлайн банкиране.

Снимка: dfbulgaria.org

Сред основните изводи от проучването на обществените нагласи и дарителските практики през 2023 г. се изтъква:

  • Запазване йерархията в типа на даренията - за пореден път финансовите бележат ръст (от 79% до 84%) за сметка на безвъзмездно предоставяне на вещи и на даряването на доброволчески труд (които регистрират спад).
  • Здравните и социални каузи отново продължават силно да доминират над всички останали. Макар да остават по-малко подкрепяни, положителен ръст регистрират каузите, свързани с образование, закрила на животни, култура. • От гледна точка на географския обхват, предпочитанията се фрагментират между каузи с национален обхват и такива, свързани с родното място.
  • Продължава практиката дарения да се правят сравнително рядко (веднъж до няколко пъти в годината), а редовни ежемесечни дарения извършват едва 3% от българите. Сумите се запазват в идентични на предходната година равнища: най-често в диапазона от 5 до 50 лева, следвани от тези над 100 лв.
  • Сред водещите мотивите за извършването на дарения са индивидуалното желание да се помага, личното отношение към определен проблем и желанието за подкрепа на конкретен човек. 

Чуйте разговора на Невена Николова.  

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41