"София има двойно по-голяма тежест на икономическата карта, спрямо населението си, което се обяснява с концентрацията на икономическа активност тук. Разбира се, структурата на местната икономика е ориентирана към услуги с висока добавена стойност. През 2022 г. общият размер на преките чуждестранни инвестиции с натрупване в предприятията в столичната икономика достига близо 15 милиарда евро, което е повече от половината, спярмо всичките 29 млрд. за цялата страна. 66% от населението на столицата е в трудоспособна възраст, като това е ключов фактор за развитието на всяка икономика. 44% пък са с висше образование така, че не е изненада", посочи тя.
По думите й една добре развиваща се столица не пречи на всяка цена на останалите развиващи се райони в една държава, а напротив, тя би могла да бъде в помощ на по-малките центрове в страната.
"С колегите инвестиционни експерти и партньорите ни от бизнеса създадохме инвестиционни профили на градовете, процедури за обработване на инвеститори, картографирахме отговорните по райони структури отговарящи за обслужването им. Създадохме един готов продукт, който дадохме на Българската агенция за инвестиции (БАИ), където всъщност му беше мястото. Заради нестабилната политическа обстановка и смяната на четири директори на БАИ от 2020 година досега, няма развитие по темата", каза д-р Попова-Христова.
Тя отбеляза, че чуждестранният бизнес има определени изисквания и параметри, с които се съобразява - експерти, парцели и инфраструктура, затова предпочита да инвестира в София. Анализите сочат, че водещото място е заето от дигиталния сектор. Инструментите, които предоставят тези технологии дават възможност на хората, на кадрите, независимо от възрастта и образованието им да се преквалифицират и да се реализират по-успешно на пазара на труда.
Къде е лимитът на София да приютява сериозни икономически дейности?
"Като цяло се съобразяваме с приоритетните индустрии за града ни, които са присъщи за всяка столица в съвремието. IT технологии, био технологии, креативни индустрии, аутомотив сектор. Това е откъм лимит да кажем, разбира се отново не на всяка цена и не означава, че само това са индустриите, които биха могли да бъдат развивани в София. По отношение на размер и на растеж не би следвало да говорим за лимит, а по-скоро за качество на управление на растежа, за управление на кризи, на рискове, и на промени в растежа", сподели д-р Попова-Христова.
Проблемът, че София създава половината БВП, а населението й е едва 18% от това на страната го има и в други държави, заяви тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Два вида антибиотици на цени от 13 до 20 лева стават безплатни за децата до 7 години . Това реши Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата. Антибиотиците са на българска фирма-производител, показа проверка на БНР. Осигуряването на безплатни лекарства за децата до 7 години беше заложено в закона за бюджета на Здравната..
Редица висши училища предвиждат съществено увеличение на таксите за платено обучение. Само преди дни от Софийския университет публикуваха своите такси за следващата академична година, от които става ясно, че за някои специалности като Физика и Ядрена енергетика сумите достигат до близо 27 хиляди лв., а за специалността Химия - доближават..
След успеха на предишния си сингъл "Жива", който вече има над 1 милион гледания в YouTube, младата певица Mona се завръща с нова емоционална заявка – песента "Сила". Проектът продължава линията ѝ на преплитане на българския фолклор с поп звучене – стил, който Mona превръща в свой отличителен почерк на сцената. "Това е една трилогия, която..
Протест на живеещи в общински жилища ще се проведе този четвъртък – 10 юли, преди началото на заседанието на Столичния общински съвет. В дневния му ред е включен доклад за промени в общинската наредба за настаняване и ползване на такива жилища. По думите на гражданите, с така заложените изменения, те буквално ще са принудени да..
Фондация "За нашите деца" стартира дарителска кампания, която прави подкрепата личен ангажимент и създава сигурност за най-малките всеки месец. С новата кампания "Абонамент за чудеса" организацията отправя покана към всички хора с отворени сърца да превърнат съпричастността в действие и добрината – в навик. " Целта на нашата кампания е все..
В Националната художествената академия се състоя премиерата на книгата на българския изкуствовед и медиен експерт проф. д.н. Любомир Стойков "Стилът на диктаторите: Хитлер, Мусолини, Сталин“. Събитието предизвика изключителен интерес и бе уважено от артистичния, академичния и културен елит на страната. Книгата бе представена от ректора на НХА..
В момента спортните любители се занимават с изключително интересния турнир "Уимбълдън 2025". Не остава незабелязана и страхотната игра на Григор Димитров и класирането му за втория кръг. Фаворитите, очертаващи се при мъжете и жените на турнира от Големия шлем са изключително интересни. Относно цялостното представяне на Григор Димитров спортният..