Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблеми и перспективи пред икономиката на столицата

Снимка: БГНЕС

Икономиката на София е оставила последиците от ковид пандемията в миналото и продължава да доминира на регионалната карта, водена от бързия ръст на дигиталния сектор. Пазарът на труда вече е задминал предишните си рекорди от 2019 г., а заплатите растат с по-бързи темпове от останалата част на страната. Демографските тенденции също постепенно се нормализират, благодарение на активизирането на положителните миграционни процеси и спада на смъртността. Това са сред най-основните щрихи в обновения Икономически и инвестиционен профил на София, изготвян от ИПИ за Столичната агенция за приватизация и инвестиции. Подробности по темата разказа д-р Мария Александрова Попова - Христова, главен изпълнителен директор на Инвест София.

"София има двойно по-голяма тежест на икономическата карта, спрямо населението си, което се обяснява с концентрацията на икономическа активност тук. Разбира се, структурата на местната икономика е ориентирана към услуги с висока добавена стойност. През 2022 г. общият размер на преките чуждестранни инвестиции с натрупване в предприятията в столичната икономика достига близо 15 милиарда евро, което е повече от половината, спярмо всичките 29 млрд. за цялата страна. 66% от населението на столицата е в трудоспособна възраст, като това е ключов фактор за развитието на всяка икономика. 44% пък са с висше образование така, че не е изненада", посочи тя.


По думите й една добре развиваща се столица не пречи на всяка цена на останалите развиващи се райони в една държава, а напротив, тя би могла да бъде в помощ на по-малките центрове в страната.

"С колегите инвестиционни експерти и партньорите ни от бизнеса създадохме инвестиционни профили на градовете, процедури за обработване на инвеститори, картографирахме отговорните по райони структури отговарящи за обслужването им. Създадохме един готов продукт, който дадохме на Българската агенция за инвестиции (БАИ), където всъщност му беше мястото. Заради нестабилната политическа обстановка и смяната на четири директори на БАИ от 2020 година досега, няма развитие по темата", каза д-р Попова-Христова.

Тя отбеляза, че чуждестранният бизнес има определени изисквания и параметри, с които се съобразява - експерти, парцели и инфраструктура, затова предпочита да инвестира в София. Анализите сочат, че водещото място е заето от дигиталния сектор. Инструментите, които предоставят тези технологии дават възможност на хората, на кадрите, независимо от възрастта и образованието им да се преквалифицират и да се реализират по-успешно на пазара на труда.


Къде е лимитът на София да приютява сериозни икономически дейности?

"Като цяло се съобразяваме с приоритетните индустрии за града ни, които са присъщи за всяка столица в съвремието. IT технологии, био технологии, креативни индустрии, аутомотив сектор. Това е откъм лимит да кажем, разбира се отново не на всяка цена и не означава, че само това са индустриите, които биха могли да бъдат развивани в София. По отношение на размер и на растеж не би следвало да говорим за лимит, а по-скоро за качество на управление на растежа, за управление на кризи, на рискове, и на промени в растежа", сподели д-р Попова-Христова.

Проблемът, че София създава половината БВП, а населението й е едва 18% от това на страната го има и в други държави, заяви тя.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29