Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8000 правни консултации са получили лица от уязвими социални групи

Снимка: www.eeagrants.bg

Националното бюро за правна помощ проведе заключителна конференция и представи резултатите от изпълнението на проект "Подобряване на достъпа до правосъдие на лица, живеещи под прага на бедност със специален фокус върху жени, деца и ромска общност", проект финансиран от Норвежкия финансов механизъм, който в края на месеца приключва. Мобилни екипи, са предоставили над 8 000 правни консултации на лица, живеещи под прага на бедност в отдалечени населени места и ромски квартали в последните две години, а адвокати и ромски медиатори са работили по 600 случая, свързани с домашно насилие над жени и деца. Подробности разказаха Наталия Илиева, председател на Националното бюро за правна защита и с Данчо Илиев, един от медиаторите по проекта.

"Това е един проект, който позволи на хора от уязвими социални групи да получат достъп до правна помощ и достъп до правосъдие. А достъпът до правосъдие е една много важна категория на право в нашето общество", каза Наталия Илиева.

Тя посочи, че едно от значимите неща на проекта е създаването на мобилното приложение в помощ на пострадалите от домашно насилие.

"Меморандумът, който подписахме с МВР направи устойчива една от дейностите по проекта още от времето, докато работехме. Защото ние работим проекта в три области в страната - Варна, Велико Търново и Стара Загора, а след подписването на меморандума към този механизъм се включиха и другите области, в които има разкрити регионални центрове за консултиране, като междувременно се разкриваха още такива регионални центрове. Към настоящия момент имаме 22 такива центъра", отбеляза тя.  

Относно устойчивостта, тя каза, че механизмът се прилага още преди да е приключил проекта и в останалите области на страната. Другите възможности са, след като бъде анализирано всичко, да бъдат направени съответните приложения за законодателни промени така, че развиваната дейност да стане устойчива.

"Аз лично считам, че трябва да продължи мобилното консултиране. Ще търсим начин това да се случи. Ние до края на месеца работим по проекта, след това екипът ще направи анализ и след което ще направим предложение до съответните органи. Надяваме се, държавата като един добър партньор и като партньор, който заяви явна воля да се справи с проблема домашно насилие да ни подкрепи", посочи Наталия Илиева.  

По темата се включи и един от медиаторите по проекта Данчо Илиев. Той отбеляза, че работата на терен е основно насочена в квартали с компактно ромско население. В мобилни екипи с адвокати и ромски медиатори се осъществяват консултациите за правна помощ по различни казуси. Хората са информирани за мястото, деня и часа на тези консултации.

"Предварително ромският медиатор е направил списък със желаещите и конкретно казусите, по които ще бъдат консултирани. След това адвокатът, заедно с ромския медиатор правят консултацията, като ролята на медиатора е да анализира и да подпомогне комуникацията на адвоката с човека, който има конкретния проблем", каза Данчо Илиев.  

Той отбеляза, че през годините ромските медиатори са разпознаваеми като авторитет и като хора, които подпомагат процеса за приобщаване. В рамките на това, че комуникират с нужните инструменти като език, познания по културата, традициите и обичаите създават една добра среда и климат на комуникация".

Според думите му общността вече е станала сензитивна по темата с домашното насилие и хората от нея вече търсят решение. Но за съжаление една голяма част от тях все още имат страхове, че насилникът след това ще им навреди, или ще им създаде много повече проблеми. Но с помощта и на други институции процесът започва бавно да се променя.

"Лошото е, че при приключването на проекта и ненамирането на устойчивост, това, което е направено до момента ще загуби своето въздействие върху общността.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09