"Това е един проект, който позволи на хора от уязвими социални групи да получат достъп до правна помощ и достъп до правосъдие. А достъпът до правосъдие е една много важна категория на право в нашето общество", каза Наталия Илиева.
Тя посочи, че едно от значимите неща на проекта е създаването на мобилното приложение в помощ на пострадалите от домашно насилие.
"Меморандумът, който подписахме с МВР направи устойчива една от дейностите по проекта още от времето, докато работехме. Защото ние работим проекта в три области в страната - Варна, Велико Търново и Стара Загора, а след подписването на меморандума към този механизъм се включиха и другите области, в които има разкрити регионални центрове за консултиране, като междувременно се разкриваха още такива регионални центрове. Към настоящия момент имаме 22 такива центъра", отбеляза тя.
Относно устойчивостта, тя каза, че механизмът се прилага още преди да е приключил проекта и в останалите области на страната. Другите възможности са, след като бъде анализирано всичко, да бъдат направени съответните приложения за законодателни промени така, че развиваната дейност да стане устойчива.
"Аз лично считам, че трябва да продължи мобилното консултиране. Ще търсим начин това да се случи. Ние до края на месеца работим по проекта, след това екипът ще направи анализ и след което ще направим предложение до съответните органи. Надяваме се, държавата като един добър партньор и като партньор, който заяви явна воля да се справи с проблема домашно насилие да ни подкрепи", посочи Наталия Илиева.
По темата се включи и един от медиаторите по проекта Данчо Илиев. Той отбеляза, че работата на терен е основно насочена в квартали с компактно ромско население. В мобилни екипи с адвокати и ромски медиатори се осъществяват консултациите за правна помощ по различни казуси. Хората са информирани за мястото, деня и часа на тези консултации.
"Предварително ромският медиатор е направил списък със желаещите и конкретно казусите, по които ще бъдат консултирани. След това адвокатът, заедно с ромския медиатор правят консултацията, като ролята на медиатора е да анализира и да подпомогне комуникацията на адвоката с човека, който има конкретния проблем", каза Данчо Илиев.
Той отбеляза, че през годините ромските медиатори са разпознаваеми като авторитет и като хора, които подпомагат процеса за приобщаване. В рамките на това, че комуникират с нужните инструменти като език, познания по културата, традициите и обичаите създават една добра среда и климат на комуникация".
Според думите му общността вече е станала сензитивна по темата с домашното насилие и хората от нея вече търсят решение. Но за съжаление една голяма част от тях все още имат страхове, че насилникът след това ще им навреди, или ще им създаде много повече проблеми. Но с помощта и на други институции процесът започва бавно да се променя.
"Лошото е, че при приключването на проекта и ненамирането на устойчивост, това, което е направено до момента ще загуби своето въздействие върху общността.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..