Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

12 април, Международният ден на авиацията и космонавтиката

От мисиите на Луната до Млечния път

Снимка: Rawpixel

На 12 април, Международният ден на авиацията и космонавтиката ще бъде отбелязан с редица събития в София:

  • Нов филм "Напред към Луната" - в Планетариума на Музейко – 13 април – автор доц. д-р Владимир Божилов 
  • "Космически изследовател" - в ОКИ НОДЦ Музейко, на 13 април, в 11,00 ч, с продължителност 60 минути. Водещ е доц. д-р Владимир Божилов.
  • "Ало, Слънце" - 8 април в София Тех Парк - съвместно събитие, организирано от фестивала "Ало, Космос" и RATIO, с излъчване на пълното слънчево затъмнение от Тексас и среща на живо с редица учени. Събитието е безплатно за ученици 
  • 12 април - "Нощта на Юри" (Гагарин). Yuri’s Night се състои от Виктория Тодорова (Системен инженер), Ралица Великова (Софтуерен инженер), Елка Терзиева (инженер) и Simon Jenner (Axiom Space).

Подробности по темата разказаха доц. д-р Влади Божилов, доцент в катедра "Астрономия" и заместник-декан на Физическия факултет и Драгомир Димитров - директор "Маркетинг" в център Музейко. По думите на Димитров в Музейко идват много деца и когато детето е живо в нас, ние също мечтаем, живеем много по-чисто, по-искрено и по-вдъхновено.

"Музейко е едно вдъхновяващо място, което кара децата да се срещнат с науката, но не само да се срещнат, но и да се вдъхновят от нея, да разберат колко забавна, интересна и колко необятна е тя. И освен всичко друго да се опитат да видят какво носят в себе си, което е тяхна заложба, техен талант и тяхна наклонност, за да могат след това вероятно да го продължат в живота си и като образование и като социални отношения, които им предстоят. Това е една гаранция, че ние бихме живели в едно щастливо общество, защото когато хората работят това, което представляват и са открили навреме своя талант и своите заложби, те работят много по-щастливо, по-вдъхновено, по-пълноценно, което се отразява и на обществото ни като живот", сподели Димитров.

 Доц. д-р Влади Божилов отбеляза, че в последните години интересът към космоса става все по-голям. Това е така, защото успехите на всички космически програми показват, че космосът е най-голямата загадка, която ние като човечество можем да изследваме.

"На 12 април отбелязваме полета на Юрий Гагарин, първият човек в космоса, но в Музейко ще видите и кои са следващите откриватели. Може би един или една от младежите, които ще стъпят в Планетариума след това ще бъдат следващият Илон Мъск, или следващият човек, който ще стъпи на Луната. Ще споделя, че месец април е и месец на Физическия факултет, тъй като на 20 април имаме пролетен ден на отворените врати", каза той.


По думите на Димитров Планетариумът в Музейко е едно интерактивно място, в което децата преживяват разходки в космоса и това провокира въображението им. Това е първият постоянен планетариум в София и всички научни шоута в него са оригинални и разработени само за Музейко. Най-новата програма, която ще бъде представена за пръв път на 13 април е филмът "Напред към Луната", като за него са пуснати специални допълнителни прожекции.

"Това, което аз ще представя на 13 април е какво е в сърцето на Млечния път. Знаете ли, че нашата галактика крие истинска изненада в своето сърце - огромен масивен обект, който учените наричат "Свръхмасивна черна дупка". Но какво е това и как децата могат да разберат как живеят звездите, как се раждат и какви са интересните обекти в Млечния път, всичко това ще представим заедно с вас. Тъй като всичко в Музейко е интерактивно, забравете тези може би скучни уроци и представи от училище за физиката като нещо, в което някой говори и вие помните. Не. В Музейко всичко е интерактивно, забавно и затова заедно с децата и родителите на 13 април ще разкрием тайните на Млечния път", сподели . д-р Влади Божилов.

Димитров допълни, че ще има специална декорация свързана с темата за космоса и селфи кът, където децата ще могат да облекат скафандър на космонавт и да се снимат. Доц. д-р Влади Божилов посочи, че в най-новото шоу "Напред към Луната" е използван интереса на всеки човек за това защо свети Луната, защо се е образувала, какво е представлявала тя за древните хора, виждаме ли само едната й страна. В шоуто посетителите ще могат да видят и обратната странаа на Луната и да се уверят, че тя не е тъмна. Той отбеляза, че в момента няма пилотирани мисии до земния спътник, защото космическата надпревара между СССР и САЩ през 60-те години на миналия век отнема огромни финансови ресурси и след успеха на програмата "Аполо" тези ресурси са насочени към други мисии - справяне с глада, с неравенствата и прочее.

"Това, което променя играта е Илон Мъск, който показва, че космосът може да бъде достъпен достатъчно евтино", добави доц. д-р Влади Божилов.

Къде е мястото на България на космическата карта?

Освен производството на леофилизирани храни, всеки посетител на Музейко може да види космическата оранжерия "Свет 2". Доц. Таня Иванова е автор на първите растения отгледани в космоса  от семе до възрастно растение. Тя ще бъде гост на 11 април на кръжока по астрономия и ще разкаже както за миналите успехи, така и за бъдещите, които предстоят в областта на космонавтиката. На 8 април в София Тех Парк ще се случи интересно събитие "Ало, Слънце" - Луната ще застане между Земята и Слънцето в пълно слънчево затъмнение.  

"Това е събитие, което ще позволи от България да усетим магията на изучаването и наблюдението на пълно слънчево затъмнение, тъй като стечение на географското положение на България се случва така, че от нашите географски ширини няма да можем да го наблюдаваме на живо. То ще се наблюдава в Северна Америка, където се нарича Великото северноамериканско затъмнение", каза доц. д-р Влади Божилов.

Той отбеляза, че Луната постепенно се отдалечава от Земята - с около 4 см. на година, което означава, че след милиони години ще дойде момент, в който тя няма да може да закрие Слънцето.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Перфектната формула за баланс във всекидневието ни е 3x8

След двата големи християнски празника в едно Великден и Гергьовден е време отново да пренастроим себе си към обичайния работен ритъм. Вероятно някои от нас по време на тези празници са планирали и други – лятната семейна отпуска например.  Какъв е добрият баланс между делници и празници, за да не се налага да си почиваме и от празниците и..

публикувано на 07.05.24 в 17:10
Весислава Антонова

Весислава Антонова: Не бива да отслабва класическата функция на медиите - да бъдат критици

На общоевропейско ниво и по-специално в страните от Източна Европа днес сериозно личи замирането на културата на дебата . Народното събрание се е превърнало в някакъв символ на този вид култура, на липса на диалог. Медиите, които трансферират идеи между политиците и обществото, също са заразени от тази култура на липса на диалог. Това..

публикувано на 07.05.24 в 16:05
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Различните партии ще приложат различни кампании

Предизборната кампания започна още при опита за ротация в управлението. Явно са усещали, че изборите наближават. Сега е важна подребдата на листите, лидерските сблъсъци, както и посланията. Различните политически партии ще имат нужда от различни кампании , подчерта в коментара си коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова ,..

публикувано на 07.05.24 в 15:15

Д-р Тимен Тимев представя новата си книга "Секс, молитва, революция"

Д-р Тимен Тимев е един от най-авангардните писатели на нашето съвремие. Практикувал е като психиатър в Севливо, Карлуково и София. Той е един от най-дълбоките изследователи на човешката психика, личностно и духовно развитие. Тимен Тимев е автор на редица книги, философски трактати и драматургични пиеси. Използващ псевдонимът Материус..

публикувано на 07.05.24 в 14:44

Кубински ритми ще огласят София

На 7 май 2024 от 20:00 ч. в столичен клуб ще бъде представен резултатът от международния музикален проект SOFIA-HAVANA music collaboration с участието на кубинския перкусионист виртуоз Rolando Palacio в колаборация с талантливи български музиканти. Rolando Salgado Palacio е свирил в легендарни кубински групи като Afro-Cuban Allstars, Conjunto..

публикувано на 07.05.24 в 13:57

С 4-дневен фестивал "Люлин" отбелязва празника на района

На 9 май столичният „Люлин“ отбелязва районния си празник. Тази година от администрацията на района са подготвили 4-дневен фестивал, с който да зарадват жителите на най-многолюдния квартал не само в София, но и в страната. Празникът започва на 9 май, в 17.00 часа, с празнично шествие на учениците от район „Люлин“ по бул. „Захари Стоянов“...

публикувано на 07.05.24 в 13:13

Повече трамваи до "Хладилника" и "Бъкстон", "Обеля", "Надежда" и "Люлин"

От днес тръгва новата трамвайна линия №15 от ж.к. "Бъкстон", по ул. "Граф Игнатиев" до МС "Витоша". По линия 6 към "Надежда" и "Обеля" ще се движат модерни, нископодови и климатизирани трамваи. Трамвайна линия 8 към "Люлин" се подсилва и през целия ден ще минават на интервали от 10 минути, а и ще се движат до по-късно, напомнят от "Спаси..

публикувано на 07.05.24 в 11:56