Енергийните общности са доброволни граждански инициативи, функциониращи под различна правна форма, която може да обединява приятели, съседи, малки и средни предприятия, представители на местната власт и др. желаещи съвместна инвестиция в енергия от възобновяеми източници. Подробности разказа д-р Мария Трифонова, преподавател в Стопанския факултет на Софийски университет "Св. Климент Охридски" и координатор на европейския проект SHAREs.
"Енергийните общности са социална иновация, която се сформира и се развива в рамките на ЕС вече над 15-20 години. Имаме хиляди, не мога да ви кажа точния брой, но постоянно се зараждат нови инициативи и се развиват. Най-активните страни са скандинавските, но също така Германия, Австрия и Нидерландия. Съседна Гърция също е държава, която последните няколко години набира скорост. Енергийните общности се използват като платформи, в които гражданите не просто инвестират свои собствени средства във възобновяема енергия с икономическа цел, но също така преследват различни социални цели. Такива са подпомагането на енергийно бедни граждани, които живеят в населените места и най-вече това е начин да вземат активно участие в енергийния преход", каза д-р Трифонова.
Тя посочи, че в България има само няколко пилотни инициативи, но те все още не са работещи. Община Габрово са инициирали подобен проект и вече са напът да го осъществят финално. Друга такава инициатива има в Стопанския факултет, създадена от няколко жени, която може да се превърне в първата женска енергийна общност в страната. Платформата е създадена за да обедини всяко съществуващо знание по темата, както и достъп до различни ресурси.
"Има още много работа по законодателната рамка така, че ние да се доближим до това, което вече е установено в други държави, но изисква и опит. Радвам се, че вече има пилотни инициативи и някои от тях са в напреднал етап на развитие, защото това ще даде също и обратна връзка към законодателите, къде са юридическите пречки, какво работи и какво не работи. Липсва юридическа практика, а това е много важно, защото гражданите все пак трябва да имат доверие в един такъв модел", каза д-р Трифонова.
По думите й в Австрия се наблюдават много успешни модели, в които гражданите и производителите се обединяват в такъв тип енергийни общности, не за да инвестират в нова инсталация, а по-скоро за да имат гъвкавост и да могат да комбинират своите профили на потребление и производство, с което да спестят разходи от пренос и разпределение на електрическа енергия. Това би породило интерес в България, тъй като голяма част от първоначално изградените инсталации за соларна и ветро енергия ще излязат от режима, в който биват подпомогнати от държавата.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..