Целта им е да привлекат интереса на местните общности към темата за сградите като носители на културна идентичност и красота, затова организират и серия от срещи и дискусии.
Фокусирани са върху жилищните сгради от малко изследвани българските села в периодите 20-30-те години на ХХ в., стил класицизъм или сецесион, 60-80-те години, както и появилите се в последствие уникални смесици на стилове.
В българските села често се натъкват на хубави сгради, с интересни детайли, каза пред Радио София арх. Надежда Сучева.
„Искаме по някакъв начин да картотекираме и да съхраним това богатство, което намираме там“, добави тя.
Печелят проект, благодарене на който успяват да изследват няколко къщи.
В началото се насочват към Северозапада, където намират европейско и руско влияние върху архитектурата на сградите.
„Призовавам хората, които имат такава страст – към естетиката, интересните къщи – нашата платформа е отворена и могат да ни изпращат информация за такива находки“, каза арх. Надежда Сучева.
„Открихме, че обръча от селца около Велико Търново е изключително интересен. Там къщите въобще не приличат на селски. Имат много градска визия, при някои е застъпен стил сецесион, застъпен с българския възрожденски стил. Другите са в неокласицизъм и имат наистина градска визия“, обясни арх. Сучева.
Според архитектите има много села, които трябва да се гордеят с наследството си, но ценността и красотата на селската архитектура там все още е недостатъчно осъзната.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..