"Процесът на подсигуряване трябва да започне възможно най-скоро. Най-добре би било това да се случи още, когато започнем да получаваме първите си доходи и през 20-те и 30-те си години да започнем да отделяме част от тези доходи за пенсионните си години. Проблемът е, че тогава обикновено сме на етап в живота си, в който има много други неща, за които трябва да се погрижим и те са с по-кратки срокове. Да си подсигурим първи дом, да градим семейство, да подсигурим образованието на децата си. Истината е, че обикновено и съвсем разбираемо приоритетите на хората са да подсигурят първо тези не малки и по-краткосрочни финансови цели. И чак обикновено в 40-те и 50-те си години започват вече да се усещат, че трябва да помислят и за пенсионните си години, а да не разчитат само на държавата, защото това ще доведе до драстично намаляване на финансовия ни стандарт след това", каза той.
По думите му ако започнем да се осигуряваме по-късно ще трябва да отделяме повече средства, отколкото ако сме започнали да се осигуряваме по-рано. Той отбеляза, че в момента има много и най-различни финансови и спестовни инструменти, в които можем да инвестираме, като пренесем покупателна способност на тези спестявания, тоест те да не бъдат изяждани от инфлацията, а дори и да ги увеличим. Често срещани алтернативи са доброволните пенсионни фондове, застрахователни инструменти, взаимни фондове дистрибутирани от банките, както и самостоятелно отваряне на акаунт при инвестиционен брокер. Генов отбеляза, че поради непознаването на тези методи българите избират най-разпространеното нещо - недвижимите имоти.
Относно криптовалутите той каза:
"Целта им е да бъдат алтернатива на сега съществуващата финансова система и дали това ще се случи или не, никой не знае. В някой момент те ще заемат тази роля и ще изместят сегашната финансова система. Има хора, които вярват, съответно влагат парите си в различни криптовалути, има хора, които не вярват и не ги влагат. Това, което мен всъщност ме притеснява е, че голяма част от хората, които влагат парите си в криптовалути ги влагат просто заради една евентуална много висока доходност, която ще получат. Без въобще да се опитват да вникнат във фундамента, кои са потенциални добри проекти на криптовалутите... Един вид ги използват като едно казино. И това е нещото, което е притеснително, защото когато има голям брой хора, които използват криптовалутите по този начин, и както вече сме наблюдавали дълги години, те стават много латилни - имат много резки повишения и резки спадове на своята стойност. Това може да направи така, че много хора да загубят много пари."
От друга страна инвестицията в имот е нещо, което изисква значителен финансов ресурс. Този ресурс е вложен в един конкретен актив, например апартамент, но на този актив могат да му се случат всякакви неща (пожар, наводнение, земетръс и др.), поoчерта Генов.
"Имотите са на сериозни цени, това е голям ресурс, а пък доходността от наеми на фона на тези цени в момента не е толкова атрактивна, че да загърбим останалите финансови инструменти", каза той и добави, че усилията там са по-малко, отколкото менeжирането на недвижим имот."
Според думите му половината от средствата за пенсия се покриват не от вноските, които ние правим в пенсионни фондове, а от данъците. Рискът за поколенията в дългосрочен план е, дали ще има достатъчни данъчни постъпления, които да финансират пенсионната система. За да има достатъчни данъчни постъпления, трябва да има развиваща се икономика, която да създава добавена стойност и печeливши бизнеси, които да генерират данъци в хазната.
На 23 април 2024 г. ще се състои безплатен уебинар "Пенсионирането - мисията възможна", на който ще бъдат дискутирано как човек може да определи каква пенсия е реалистично да получи на базата на сегашното си положение и на какви доходи се осигурява. Всеки желаещ може да се запише на страницата https://www.moitepari.bg/
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..