Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Попйорданов представя първата си самостоятелна изложба-живопис

Снимка: Радио София

Любомир Попйорданов може да бъде представен по много начини, но преди дни представи първата си самостоятелна изложба живопис в Галерия-книжарница "София Прес".

По случай изложбата е издаден и каталог в ограничен тираж, който ще може да бъде закупен от книжарницата на галерията.

Роден е през 1959 г. в София. В ранните си години учи в Тунис, а след това във Френската гимназия в София. Завършва "Право" през 1984 г. в СУ "Св. Климент Охридски". Първите си опити в живописта прави непосредствено след смъртта на баща си при вида на първия сняг.

 През 1983 г. участва в международна изложба за самодейно изкуство в Москва, а през 1984 г. в съвместна изложба в Студентски дом, София.


През първите години приема поръчки за портрети с масло и работи по свои проекти, вдъхновен от творчеството на Хемингуей, Маркес, Йовков, Достоевски.

Издържа се като преводач към СБХ и Комитета за култура, пише статии, посветени на Жак Брел, Ковачевица, планините, алпинизма, приключенията. Включва се в организацията на експедиции във високите планини, прави интервюта и пътува често из България и Франция.

През последните 34 години Любомир инвестира голяма част от своето време, въображение и воля в развитието на малък туристически бизнес.

Създава фестивали, инициира и подпомага кампании и каузи свързани с природното и културно наследство, издава книги и рисува. Пейзажите и особено суровата красота на планините на Франция, България и Хималаите, както и скалистите брегове на Средиземноморието, са за него постоянен извор на вдъхновение.

В настоящата изложба се представя с 20 картини – от първата му рисунка "Зимна София" (1974 г.) до последната картина – пейзаж от Каланките на Марсилия (маслени бои, 2024 г.). Изложбата посвещава на 100-годишнината от рождението своя баща Йордан Попйорданов, както и на своите петдесетгодишни търсения в живописта и изкуството и на своето прекрасно семейство.


"Свободата, с която авторът третира своите мотиви, свидетелства за волния дух, който инспирира и насочва ръката му. Експресията, която образите излъчват, не е търсена преднамерено, а се поражда по съвсем естествен начин и се явява свидетелство, и е логичен резултат от живописния темперамент на автора", казва в рецензията си проф. доктор на изкуството, Чавдар Попов.

"Работил съм винаги с един и същ фокус. Това, което съм правил, със същите разбирания го правя и в момента, не съм се отклонил нито за миг. Много съм щастлив от изложбата, за начина, по който се получи и картините, които избрахме", споделя авторът.

Изложбата с картините на Любомир Попйорданов може да бъде видяна до 19 април.

Чуйте още от самия него в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква ни мразовит ден, с температура в София около минус 3°

Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36