Той е отворен за кандидати, които:
● Планират магистратура в чужбина:
○ Общи стипендии: без ограничения за сферата на обучение
○ Специализирани стипендии в конкретни области (Технологии и компютърни науки; Предприемачество; Декарбонизация и енергиен преход; Хранене Смисъл;) - допустимите специалности за тези стипендии са описани на страницата fund.bg
● Искат да се развиват в гейминг индустрията:
○ Стипендия на Good Game и Тук-Там за кандидати в програмите на ARC Academy за една от четирите специалности - Game Design, 3D Art, Concept Art, Game Programming.
За кого е отворена програмата, как може да се кандидатства, какъв е добрият пример до момента разказа Лилия Мержданова от "Тук-Там".
"Образованието стои на много важно място не само пред мен като млад, мотивиран човек, но и пред каузата на "Тук-Там". Ние смятаме, че инвестицията в добро образование е най-важното нещо, което един млад човек може да направи. Защо? Защото първо то ти дава повече възможности за реализация, отваря ти много врати. Ние вярваме, че всеки млад човек в България трябва да има шанс за успех и всъщност част от този успех е да имаш добро образование. Това възпитава не само добрите примери, но това възпитава и един човек да има добра гражданска позиция, и след това да предаде нататък. Това е нашата кауза", заяви тя.
По думите й младежите, които заминават да учат магистратура след това се завръщат в България и прилагат наученото. Подкрепата, която им бива оказвана от "Тук-Там" не е само финансова, но е и всякаква, през цялото им следване:
"Ние сме постоянно до тях, имаме месечни срещи, всеки месец се чуваме със стипендиантите. Зимата, когато си дойдат за ваканцията имаме срещи с тях, градим една общност от стипендианти вече над 55 младежи през годините, които сме подкрепили. После, вече не само, че в лицето на екипа на "Тук-Там" имат подкрепа, но и те като общност се подкрепят."
От създаването на фонда до момента са инвестирани половин милион лева в стипендии на младежи, които са заминали да учат магистратура. Общо те са около 56 човека.
"Освен общите и специализираните стипендии, тази година за пръв път правим една колаборация с Good Game и ARC Academy, с която ще подкрепим деца, които искат да се развиват в сферата на креативните индустрии и гейминг индустриите, в някои от двугодишните специалности в ARC Academy", сподели Мерджанова. Тя посочи, че средствата за стипендиите се събират по два начина - чрез индивидуални дарения, както и чрез дарения на различни компании.
"Бизнес средата еволюира спрямо нуждите на дадено общество. Неслучайно са може би тези специалности като компютри и технологии, екология и други. Компаниите също инвестират в младите хора, защото това е двойна инвестиция - първо подкрепяш някой и след това той може да се върне, да промени средата, да работи в дадения бизнес, като приложи всичко това, което е научил навън. "Тук-Там" е доверен партньор на много компании от много години и покрай голямото ни събитие, което правим "Кошер", не случайно в него се включват 130 компании. Защото виждат в наше лице не само връзката, която "Тук-Там" прави между младежите и бизнеса чисто като процес, по който аз искам да наема един млад човек, но те виждат смисъла от това да инвестираш", посочи тя.
Крайният срок за кандидатстване е 26 април 2024 година. Кандидатурите се събират на страницата https://tuk-tam.bg/fund
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..