Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко защитени са хората с увреждания у нас

Снимка: Fb/Независима експертна мрежа-НИЕ

Какво е ежедневието на хората с интелектуални и умствени увреждания, когато се намират зад стените на институции? Често там се случват сериозни нарушения на техните права, като понякога се стига и до изтезания. На 18.04.24 г. ще се проведе заключителна конференция озаглавена "Правата на хората с увреждания - защита от насилие, мониторинг на услугите и водене на стратегически дела". Събитието ще се фокусира върху правата на хората с увреждания и по-специално защитата от насилие. Ще бъдат проведени интересни дискусии и нови изследователски доклади по проекта DIS-CONNECTED на няколко правозащитни организации - фондация "Кера", фондация "Валидити" и Сдружение "Независима експертна мрежа-НИЕ". Подробности разказаха социалният педагог Таня Цанева и психологът Венера Симеонова, участници в Сдружение "Независима експертна мрежа-НИЕ".

По думите на Цанева заедно с партньорска организация е било направено обучение за извършване на мониторинг за социални институции, вкл. и такива за хора с увреждания. Представители на организациите са посетили общо 14 такива места - психиатрична клиника, дом за хора с умствена изостаналост и още десетина малки институции, трансформирани в процеса по деинституционализация в малки домове, носещи различни наименования.

"Целта на нашия мониторинг беше въз основа на методиките, в които се обучавхме да разберем дали се спазват човешките права на хората, които са настанени там. Нещата, които открихме наистина на моменти бяха шокиращи. Имаше много злоупотреби, липса на базисни условия за нормален живот и абсолютно неспазване на човешките права", каза тя.

Освен вербално насилие, злоупотреба с власт и неглижиране, в доклада са посочени и "репродуктивни злоупотреби".

"В самото разбиране на хората, които се намират в институциите и в човешкото разбиране на това какво са правата, нещата не винаги са много добре разбрани. Ние когато си говорим за права, много често не осъзнаваме, че ежедневно изпълняваме нашите човешки права. За хората с увреждания, особено за тези, които са затворени в едни институции това не е точно така. Ние имаме правото да изберем с кого да живеем, как да живеем, кога да се храним, кога да се изкъпем, кога да се облечем, кого да обичаме и кого да не обичаме. При тях всичко е по точно определен график, казано, или наложено от някой друг и има една много ясна линия, която се случва там и която сякаш разделя животите на хората с увреждане в институцията с животите на всички останали", заяви Симеонова.  

Тя посочи, че подаването на жалби от тези хора също е проблем, защото няма механизми, по които човек с увреждане да може да сподели това, което преживява и към кого точно да се обърне. Често те казват на персонала, който се грижи за тях, но понякога тази "грижа" е разпозната като насилие.

Цанева поясни, че на тези места насилието много често се случва на затворени врати и остава скрито за обществото. Идеята на процеса на деинституционализация е да подготви хората с увреждания и по-различни нужди да могат да живеят независимо в общността.

"А те всъщност, вместо да правят това се затварят в малко по-удобни и приятно изглеждащи домове, които са много добре субсидирани с европейски пари, но положението вътре е същото. Има едни хора, които са служители там, персонал, които се държат с тях като с малки деца, които едва ли не не знаят какво искат и не могат да живеят самостоятелно, което в повечето случаи не е така", каза тя.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50