Днес гостуваме на Община Етрополе. Пръв гост е заместник-кметът Ивайло Георгиев:
"Община Етрополе като администрация сме добър екип с много хъс, предаваме енергията надолу по веригата, опитваме се нещата да се случват в правилната посока. В един момент съм сигурен, че ще надграждаме в пъти. Влагаме много повече мисъл в изпълнението на проектите.
Като населено място е прекрасен град с много възможности. И пак трябва енергия, за да се направи по-привлекателен и за гражданите, и за инвеститорите. Най-големият работодател е рудник Елаците, имаме предприятия за биберони, за медицинско оборудване, дървопреработване. Но има и "работещи туристи", иска ми се да не работят навън.
Основен приоритет е пречиствателната станция. Работи се по отваряне на прохода до Златица, той ще раздвижи икономиката, Пловдив ще стане на час и половина път. Трябва да обособим индустриална зона за да привличаме инвеститори. Имаме прилична инфраструктура, трябва да я подобрим само в селата - водопроводи и пътна настилка.
От сърце работим за нашите граждани, свършената административна и документална работа не се вижда, но е свършена, като актуализирането на транспортната схема. Работим за общ устройствен план. Ще се сформира БКС, в момента дейностите са чрез подизпълнител. Надяваме се да имаме и детска кухня, там също се работи с подизпълнител.
Към момента живеят около 12 хиляди в цялата община, в града са над 10 хиляди. В малките градове е трудно да се задържат младите. Трябва да привличаме инвеститори, които да привличат младите, да не им липсва нищо. Трябва да се вслушваме в тях, за да ги задържим. Прави се лятно кино. Приключи подновяването на изкуствената настилка на стадиона. Средствата за футбол са намалени, но това не е пречка да се развива футболът в общината, имаме и прекрасен волейболен клуб, гордеем се с него. Имаме борба и клуб за таекуондо, свързаха се и два клуба за кик-бокс. В близкото бъдеще ще съм много щастлив, ако успеем да направим клуб по художествена гимнастика. Обновихме и тенис-корта.
Имаме прекрасен манастир в 100-те обекта, часовникова кула, музей. Като туристическа дестинация е прекрасен град, но трябва да го презентираме по-добре. Идеята е да превърнем града в дестинация за фестивали, национални и международни.
Няма как от днес за утре да бъдат решавани проблеми на гражданите, трябва да проявяват търпение. Работата ни е динамична."
Следва Директорът на историческия музей Наталия Цветкова:
"Етрополе е град-история, град-легенда. Възниква като тракийско селище. Развива се като рударски, кожарски, но и просветен център. През XII в. е основан манастира Св.Троица - той е перла в короната ни, втори по духовно значение след Рилския. Там се ражда калиграфска школа, най-старо е Четвероевангелие, има и иконописно ателие. Икона от 1598 е първата подписана творба. Часовниковата кула е строена като наблюдателна в 1710, век по-късно е монтиран часовник, тя е символ на града. Емблематична е и Зольовската чешма, от там тръгва шествието на приведените зетьове.
Историческият музей впечатлява със сградата, посрещаме хиляди туристи годишно. Началото на музейното дело е в 1904. Първата експозиция е в сградата на бившето Килийно училище, но бързо се запълва и се мести в бившия конак, който се реставрира. Историята е представена в 10 експозиционни зали. Впечатляват накитите от 5-4 в. пр.Хр., имаме фосили от 160 млн години, второ по-значимост находища на фосили в Европа. Можем да направим и музей на образованието. Празниците ни носят много топлина. Траките са сложили началото на изпращането на зимата на вр. Св.Атанасий - всеки се закичва с шапка от бръшлян. Уникален, от ново време - 1971 - е празникът на завряните, приведените зетьове." (разказва историята на възникването му).
Слушаме и Боян Шаранов, бивш секретар на читалището и основател на вокално трио „Романтика“:
"Искам да отдадем заслуженото на нашите предци, които създават в 1871 читалището с даскал Тодор Пеев. В самодейността съм от 70 години. Стъпих на сцената на зала България на 12 години като цигулар на фестивала на художествената самодейност, помня нотните стойки и стола. Приятно е да живееш със спомените си.
Вокално трио „Романтика“ е създадено преди 10 години. Нямаме музикално образование. Изградихме репертоар от различни жанрове. Участваме в празничните концерти в града, във фестивали за шлагерни песни. Музиката с времето се превърна в жизнено необходима духовна храна. Продължаваш напред, независимо от възрастта."
Мартин Дойчев е един от основателите на кукерския състав:
Всеки познава историята за работливата, скромната, милата Пепеляшка. В лиричната и романтична версия на Тодор Янкулов и неговите ученици от театрално студио "Теди" обаче ще можем да се насладим и на много забавни и смешни моменти. Мащехата, двете доведени сестри, придворният лакей и дамите на бала превръщат представлението в чудесна семейна..
България е на едно от последните места по оралната хигиена в детска възраст, констатират от Българския зъболекарски съюз при представянето на резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години. В страната има притеснителни данни за развитието на кариес при децата, както и по отношение на ранната..
Пътуванията на български граждани в чужбина през октомври 2024 г. са 720.9 хил. или с 3.9% повече от октомври 2023 година. Регистрирано е увеличение на пътуванията по всички наблюдавани цели: почивка и екскурзия - със 7.4%, служебна - с 4.8%, и с други цели (гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия) - с 0.3%, съобщават от НСИ...
Ако до 15 декември не бъдат изпълнени исканията на таксиметровите водачи за връщане на застраховката гражданска отговорност съм старите нива от лятото, представители на браншовите организации обявиха, че ще блокират всички основни магистрали в страната - Тракия, Хемус и Струма, както и границите преди коледните и новогодишните празници...
Нова инициатива на Клуб "Смисъл" ще събере аудитория, привлечена от темата " Бизнес модели за добро" на 29 ноември. В петъчната вечер Георги Чипов ще изнесе презентация по темата (от 19:30 часа), а след това ще се проведе дискусия. Входът е свободен. "Провокира ме усещането в обществото, че бизнесът е нещо лошо. Иска ми се хората да..
Петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър "Николай Бинев" за този театрален сезон е "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада". Режисьорът Йордан Тинков ни припомня познатите и обичани герои от световната класика на детската литература. С много хумор и приключенски дух, "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада" ни запознават със..
Произведения на 15 български майстори от ХХ век представя галерия и аукциона къща „Ракурси“ в София. До 7 декември галерията предлага поглед на извадки от колекциите на български и чуждестранни колекционери на родни автори, както и творби, собственост на техни наследници. Изложбата е съчетала разнообразни картини от няколко различни периода на Иван..