Пациенти с напреднал Паркинсон вече трябва да доплащат за дълбоката мозъчна стимулация, съобщиха специалисти пред БНР-Радио София.
Методът, който е напълно безплатен за пациентите от 2019 година, сега ще им струва 6000 лв. Хората с вече имплантирани устройства ще заплащат над 4000 лв. при подмяна на батерията, а това се налага на всеки 4 години.
Причината е, че производителите на устройствата са увеличили цените им с 10%.
Всяка година такива апаратите, наричани още мозъчни пейсмейкъри, се имплантират на около 20-ина души, съобщи проф. д-р Красимир Минкин, специалист-неврохирург, чийто екип въвежда дълбоката мозъчна стимулация в България през 2013 г.:
"За последните 10 години имаме около 120 имплантирани. Устройствата се сменят на 5-10 души годишно. Не става дума за огромна сума, която НЗОК трябва да покрие. Можеше да бъде направена корекция и да бъде в устава на здравната каса и същевременно да е в полза на пациентите. Решението на Касата е напълно законно, но не е морално."
Проф. Минкин допълни, че в края на 2023 г. са одобрени 9 пациенти, но някои се се отказали, когато са разбрали, че ще трябва да доплащат.
"За следващата 2025 г. може да се подаде заявка до края на април, но не се знае дали ще има промени в цените до края на годината, допълни специалистът. – Очакваме подобрение на диалога и решенията за следващата година и отново методът да бъде реимбурсиран 100%. В противен случай очакваме отлив от метода, след като е оставен в неравностойно положение. Така губим качество на живота на тези пациенти."
Чуйте разговора на Невена Николова.
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..
Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“ ще посрещне едни от най-добрите млади пианисти от цял свят. За първи висшето училище ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров", който ще се проведе от 1 до 9 март 2025 г. Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на..
Мемоарната книга „Самата аз“ събира съкровените мисли на актрисата Катрин Деньов , записани между безкрайните часове усилена работа във филмите “Тристана”, “Танцьорка в мрака”, “Индокитай” и други шедьоври на киното. В края на книгата, която предстои да излезе тази седмица, е публикувано и пространно интервю, в което тя прави още интересни..
На територията на цяла София продължават обработките със смеси срещу заледяване, както и избутване на снежна маса. Към 11.00 часа в понеделник, обработки се извършват със 170 снегопочистващи машини . Градският транспорт изпълнява маршрутите си при зимни условия, с изключение на автобусите към Витоша. Поради изключително обилния снеговалеж на Витоша..
Образователна програма за първомартенската обредност ще се проведе в Националния етнографски музей от 17 до 22 февруари. Работилницата е озаглавена "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“. В нея децата ще разберат повече за образа на Баба Марта, за нейното семейство, за символиката на мартеницата и за обредните действия на..
Едуард Хаджолян е фасилитатор, обучител, планински водач, авиоинженер и специалист по лидерство и управление на екипи и треньор по Емоционална Интелигентност. "Моето професионално пътешествие ме е отведе както в офиси на международни корпорации, така и по върховете на планините. Личното ми търсене и работата ми в групи ме отведе до социалната..
Преди няколко месеца, екип от Стопанския факултет към Софийския университет обнови подлеза при спирка "ж.к. Изток“, под бул. "Цариградско шосе“, където се намира и Стопанският факултет. "Net Zero подлез“ е част от концепцията на ръководството на Стопанския факултет за създаване на Net Zero Campus като мечтано устойчиво пространство, в което..