Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе втората част на книгата "Османските потайности: Еничарите"

Снимка: Издателство "Рива"

Излезе втората част на книгата „Османските потайности: Еничарите“ на Ибрахим Карахасан-Чънар. В нея читателите ще се запознаят с историческо изследване за еничарството - за създаването, разцвета и ликвидацията на най-ухажваната политическа и военна сила в Османската империя.

Както и първата част на книгата "Османските потайности: Харемът", Ибрахим Карахасан-Чънар и тук завладява с автентичния си разказ и увлекателен стил.

Пред Радио София той сподели, че е работил по книгата около 2-3 години. Позовава се на източници с различен произход, най-вече турски.

„Това е цялостен поглед върху еничарската каста, която в началния и средния период на Османската империя, е била най-важната бойна единица. В моята книга съм разгледал как се създава, при какви условия се създава еничарския корпус, успехите, завоеванията и накрая ликвидацията на този корпус, който на практика се оказва прът в колелетата на една империя, която започва да се модернизира и иска по европейски образец да има армия“, каза Ибрахим Карахасан-Чънар.

В книгата си той описва как става намирането на еничари, а по думите му, това не е било никак безразборно.

„Това е било с указ на султана и съответно е посочена бройката, районите откъдето ще се набират тези деца за корпуса. Те са били пет групи. Средно на 7 години е ставал този набор“, сподели авторът.

Създаването на еничарски корпус започва през 1380 г. и приключва през 1826 г. В книгата „Османските потайности: Еничарите“ Ибрахим Карахасан-Чънар опровергава и някои митове.

„Ако трябва да комерсиализираме нашата история, това е голяма грешка. Ние трябва да се опираме на факти и документи. Аз се стремя да спазвам това условие, трябва да има баланс“, каза авторът.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Ибрахим Карахасан-Чънар е роден през 1955 г. в гр. Никопол. Той е автор на знакови произведения, които включват в тематиката си етнологията, историята, религията, бита и културата на малцинствата. Доктор в областта на културно-историческото наследство. Носител е на Годишната награда за 2021 г. на Военноисторическата комисия за принос за изследване и популяризиране на балканската военна история и сближаване на държавите и народите от региона.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът на японската култура – "Бункасай" с ново издание на 12 май

Дългогодишният Фестивал на японската култура – „Бункасай“ се завръща отново. На 12 май Центърът за източни езици и култури посреща почитателите на Япония с разнообразни щандове и стаи по интереси. Събитието се организира от Студентски клуб на япониста - доброволческа организация, създадена от студенти от специалност „Японистика“ към СУ..

публикувано на 01.05.24 в 10:08
Снимката е илюстративна

Традиционно шествие на КТ "Подкрепа" по повод Деня на труда

Днес отбелязваме Деня на труда и на международната работническа солидарност - 1 май. Чества се от 1890 г. - с резолюция, приета на учредителния конгрес на Втория интернационал в Париж. Бележи годишнина от началото на голяма стачна вълна в Съединените щати с искане за 8-часов работен ден, в която се включват над 340 хиляди души от Чикаго,..

публикувано на 01.05.24 в 09:03

Велика сряда е - църквата отбелязва предаването на Исус от Юда

За православните християни днес е Велика сряда - третият ден от Страстната седмица. На този ден църквата възпоменава предателството на Юда Искариотски, който предава Исус Христос за 30 сребърника. Последната седмица на Великия пост църквата нарича Страстна седмица, защото тя е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот..

публикувано на 01.05.24 в 08:12

Май започва с облаци и дъжд

Днес облачността ще бъде значителна. В следобедните часове на места, главно в планинските райони, отново ще има превалявания, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Минималните температури ще са между 8° и 13°, в София – около 9°. Максималните ще са между 16° и 21°, по-високи в крайните югозападни райони, в София – около 18°...

публикувано на 01.05.24 в 07:35

Хранителни продукти за нуждаещите се в Община Самоков

За десета поредна година в рамките на благотворителната кампания "Бъди човек" доброволци ще раздадат хранителни продукти на хора в нужда в Самоков и част от селата в общината. Всеки, който иска да дари хранителни продукти може да го направи в дните преди Великден - на 1 и 2 май, на втория етаж в зала "Арена Самоков". Пакетите с храни ще..

публикувано на 30.04.24 в 17:31

Защо дизайнът става все по-важен?

Дизайнът далеч не е свързан само с дрехите, модата, архитектурата, интериора. Той е нужен в индустрията и в много други неща, за които може би дори и не се сещаме. За необятните възможности и потенциал в създаване на практични решения и едновременно с това и изживяване, каквото търсим във всичко днес, говори Маргарит Ралев - дизайнер, дигитален..

публикувано на 30.04.24 в 17:18

Бъди благодарен и бъди щастлив - посланието на модерния стоицизъм

Що е то "Модерен стоицизъм" - откровен разговор със Стефан Марков и Петър Теодосиев. Двамата водят подкаст със същото име, в който разказват кога и как са се запознали със стоическата литература, а в "Добър вечер, София!" разказаха какво точно е стоицизъм и как практикуването му помага в ежедневието и повишава качеството на живот...

публикувано на 30.04.24 в 16:38