„Ако преди сме работили с деца от 5-6 годишна възраст, сега децата имат нужда още от 2 години да започнат да се наблюдават. Родителите трябва да търсят контакт със специалист, ако детето не говори, ако няма очен контакт, ако не се обръща на име, за да може да се започне работа върху фината и грубата моторика, върху речниковия запас“, каза Боряна Мургина.
По думите й, причините за проблемите могат да бъдат наследствени, неврологични или от начина на отглеждане.
„Това много обгрижване. Аз много говоря на мамите да не пасират храната до 4-годишна възраст, бибероната трябва да се махне до година и половина, памперсът – също, да могат децата да се обличат сами, да си обуват обувките, а не те да ги обгрижват“, обясни логопедът.
Тя посъветва родителите, ако до 1,5-годишна възраст детето не използва думи, да потърсят специалист.
„Не е късно, когато и да дойдат, но резултатите няма да са същите, както ако са дошли в ранна възраст“, каза Боряна Мургина.
Тя добави, че не е добре на малки деца да се дават смарт устройства и препоръча това да се случва след 5-годишна възраст, за максимум 30 минути дневно.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..