"Кино екстремисти" е документален филм за българските кино пионери, за онези, които проправят „трънливия път“ на българския филм. Всеки от тях има изключително интересна съдба. В този разказ авторите застъпват донякъде биографиите им, но най-вече разкриват тяхната неуморна работа и несломимо желание да правят кино, трудностите, вълнението...
Предпремиерата на филма ще се състои на 23 април, от 18 часа в Дома на киното.
Режисьор е Боя Харизанова, сценаристи Теодора Стоилова-Дончева, Елица Гоцева, Анна Шойлева-Чомакова.
Повече научихме от Теодора Стоилова-Дончева (►), съсценарист на филма.
Тя сподели, че заглавието на лентата се ражда от една реплика на Жана Гендова, съпруга на Васил Гендов, - първият български кинорежисьор на игрален филм, която е част от героите във филма. "Ние бяхме фанатици“, казва актрисата.
"В наши дни думата “фанатици“ е натоварена с много негативни асоциации. В нашия сценариен екип, заедно с режисьорката Боя Харизанова и продуцента Станислав Дончев, размишлявайки върху заглавието, си казахме, че тези хора с техните усилия наистина са били екстремни с тази отдаденост и свръх усилия, с които са се посветили на киното. Това е един вид позитивна екстремност", разкри Теодора Дончева.
В онези години не само обикновените хора не са смятали киното за изкуство, но дори интелектуалците са го приемали първоначално за някакво несериозно развлечение.
"Действително в първите години това е съдбата на киното – смятано е за панаирджийско изкуство, но това изключително бързо се променя, включително и в България", посочи Дончева, разказвайки случай с режисьора Васил Гендов, срещнал големи затруднения да намери актьори за първия си филм “Българан е галант“.
Дори актьори от Народния театър не са искали да се резилят с участие в подобно нещо като филм.
От какво се лишават пионерите в българското кино, какво им костват заниманията с него?
"Коства им много финансови загуби, защото с лични средства са снимали филмите. Всички те са били от добри семейства, много добре образовани в чужбина, самият Гендов произхожда от артистично семейство. По онова време неговият вуйчо Иван Попов е бил звезда в Народния театър. Има период, в който Васил Гендов също е бил актьор там, но се отказва и се посвещава на киното. Но неговата връзка с театъра не прекъсва, защото той и съпругата му са пътуващи артисти. Те влагат средствата, изкарани от театрални представления, в своя следващ филм", разказа Теодора Дончева.
Сред героите „кино екстремисти“, за които филмът разказва, са още Борис Грежов, Александър Вазов (изключително колоритна личност, племенник на Иван Вазов) и Георги Вазов.
Новият документален филм посветен на пионерите в българското кино е своеобразен поклон към тях, които бяха забравени и пренебрегнати преди години.
„Изключително много се радвам, че Съюзът на филмовите дейци възобнови своите награди и ги кръсти на името на Васил Гендов, защото той освен всичко останало е и първият председател на Съюза, сформирал го преди 90 години, заедно с Александър Вазов и други съмишленици. Филмът “Кино екстремисти“ е номиниран за наградата на Съюза на българските дейци "Васил Гендов".
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..