Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дизайнът и естетиката преди AI

Част от творбите на Теодор Лулчев
Снимка: Архив на дизайнера

Не е далеч епохата преди изкуствения интелект (Before AI), но тя е много обширна, многообразна и трудна за пресъздаване. Затова е особено предизвикателството, с което под това заглавие се е заел да привлече и фокусира вниманието ни дизайнерът Теодор Лулчев.

Експозицията му може да се види в концептуално пространство „Дом“ до 30 април.


"Бягам от правене заради самото правене и за да дам някаква утилитарна стойност, заради функционалното предназначение приемам да наричаме бижута малките ми кавалетни неща – каза пред БНР-Радио София Теодор Лулчев. – Голямото пространство е подходящо за големи работи. В Дания се научих, че качеството в малката форма ще даде решение за промяна в голям размер."

Авторът гарантира, че в тази изложба зрителите няма да се срещнат с изкуствен интелект. Напротив – ще открият историите зад два стола за отмора, като се докоснат до инспирацията на дизайнера и проследят мисловния и работния процес.


Лулчев разказа за столовете и творческия процес и естетическото преоткриване на града и човешката среда, какво и взаимодействието и противодействието с изкуствения интелект.

Той подчерта характерното за твореца и интелектуалеца съмнение и търсене, както и непогрешимостта и неколебанието на ИИ в епохата, чието начало наблюдаваме.

Като преподавател Лулчев каза, че не може да научи студентите на трудолюбие или на естетика (те сами ще я открият), но иска да им отвори прозорци“.

В ефира се включи и негов ученик, който призна, че се вдъхновява от Теодор Лулчев.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.


  • Теодор Лулчев е роден през 1964 в София. През 1983 завършва Средното специално художествено училище за приложни изкуства, наричано така до 2009, а след това преименовано в Национална гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“ в София, специалност „Метал“. Висшето си образование завършва в Националната художествена академия (НХА), специалност „Индустриален дизайн“. Продължава образованието си в Institute of Precious Metals (Институт за ценни метали – Institut for Ædelmetal), Копенхаген, Дания, специалност „Дизайн на бижутерия“. В творческата си биография Теодор Лулчев има над 30 участия в изложби в България и чужбина (в Северна Македония, Холандия, Дания, Испания, Германия). Има четири самостоятелни изложби, две от които в Дания. От 1995 до 1999 д-р Теодор Лулчев е хоноруван преподавател към катедрите „Индустриален дизайн”, „Дизайн за детската среда“ и „Метал” в НХА по дисциплината „Компютърно проектиране”. От 2010 до 2019 преподава в Нов български университет по програма „Дизайн на опаковката”, а от 2019 досега e редовен асистент в катедра „Индустриален дизайн” в НХА. В катедра „Мода“ на НХА преподава дисциплината „Приложна графика”.
    Членува в СБХ, в „Камарата на дизайнерите в България”, както и в  творческия профсъюз DANISH CRAFTS в Кралство Дания.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00