Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дизайнът и естетиката преди AI

Част от творбите на Теодор Лулчев
Снимка: Архив на дизайнера

Не е далеч епохата преди изкуствения интелект (Before AI), но тя е много обширна, многообразна и трудна за пресъздаване. Затова е особено предизвикателството, с което под това заглавие се е заел да привлече и фокусира вниманието ни дизайнерът Теодор Лулчев.

Експозицията му може да се види в концептуално пространство „Дом“ до 30 април.


"Бягам от правене заради самото правене и за да дам някаква утилитарна стойност, заради функционалното предназначение приемам да наричаме бижута малките ми кавалетни неща – каза пред БНР-Радио София Теодор Лулчев. – Голямото пространство е подходящо за големи работи. В Дания се научих, че качеството в малката форма ще даде решение за промяна в голям размер."

Авторът гарантира, че в тази изложба зрителите няма да се срещнат с изкуствен интелект. Напротив – ще открият историите зад два стола за отмора, като се докоснат до инспирацията на дизайнера и проследят мисловния и работния процес.


Лулчев разказа за столовете и творческия процес и естетическото преоткриване на града и човешката среда, какво и взаимодействието и противодействието с изкуствения интелект.

Той подчерта характерното за твореца и интелектуалеца съмнение и търсене, както и непогрешимостта и неколебанието на ИИ в епохата, чието начало наблюдаваме.

Като преподавател Лулчев каза, че не може да научи студентите на трудолюбие или на естетика (те сами ще я открият), но иска да им отвори прозорци“.

В ефира се включи и негов ученик, който призна, че се вдъхновява от Теодор Лулчев.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.


  • Теодор Лулчев е роден през 1964 в София. През 1983 завършва Средното специално художествено училище за приложни изкуства, наричано така до 2009, а след това преименовано в Национална гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“ в София, специалност „Метал“. Висшето си образование завършва в Националната художествена академия (НХА), специалност „Индустриален дизайн“. Продължава образованието си в Institute of Precious Metals (Институт за ценни метали – Institut for Ædelmetal), Копенхаген, Дания, специалност „Дизайн на бижутерия“. В творческата си биография Теодор Лулчев има над 30 участия в изложби в България и чужбина (в Северна Македония, Холандия, Дания, Испания, Германия). Има четири самостоятелни изложби, две от които в Дания. От 1995 до 1999 д-р Теодор Лулчев е хоноруван преподавател към катедрите „Индустриален дизайн”, „Дизайн за детската среда“ и „Метал” в НХА по дисциплината „Компютърно проектиране”. От 2010 до 2019 преподава в Нов български университет по програма „Дизайн на опаковката”, а от 2019 досега e редовен асистент в катедра „Индустриален дизайн” в НХА. В катедра „Мода“ на НХА преподава дисциплината „Приложна графика”.
    Членува в СБХ, в „Камарата на дизайнерите в България”, както и в  творческия профсъюз DANISH CRAFTS в Кралство Дания.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конкурсът "Добрите практики на фокус" отново търси успешни примери от българските класни стаи

Kонкурсът "Добрите практики на фокус" отново търси успешни примери и иновации от българските класни стаи. Инициативата се провежда за четвърта поредна година от фондация "Заедно в час" и образователния сайт prepodavame.bg. Целта е да се съберат и популяризират добрите педагогически практики, свързани с развитието на социално-емоционалните умения..

публикувано на 01.10.24 в 18:09

ОКИ "Красно село" организира поредица лекции с учени

Освен силната програма, с която започват музикантите от "Софийски солисти", големи са амбициите и на другите творчески състави, чийто дом е ОКИ „Красно село“, съобщи пред БНР-Радио София Ивелина Кючукова, директор на културния институт. Тя отбеляза, че премиерата тази година на театър "Сириус"  е постановката „Шестте пингвинчета“...

публикувано на 01.10.24 в 17:05

Ученици и специалисти дискутират заедно в кампанията "Пейка на здравето"

На 24 октомври, в София ще се проведе първото събитие от проекта „Пейка на здравето“. Целта е да бъдат създадени здравни дискусии между ученици и специалисти. Идеята се ражда от факта, че нито семейството, нито в училището се отделя достатъчно време, за да образоват децата в здравен аспект. Пред Радио София Росина Тодорова - председател..

публикувано на 01.10.24 в 16:48
Маестро Константин Добройков

"Софийски солисти" открива своя нов сезон с интересна програма

В Международния ден на музиката 1 октомври, сред плеяда музиканти в предаването “Радиокафе“ бе гост и диригентът на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" Константин Добройков.  С него разговаряхме за предстоящия нов сезон, който музикантите ще открият на ново място и в нова зала.       "Даваме старт на сезона в РЦСИ "Топлоцентрала" , което е..

публикувано на 01.10.24 в 15:56

Инвестиция в злато - на какво се дължи нарастващият интерес?

В средата на годината в. "Уолстрийт джърнъл" съобщи за увеличаване на покупките на инвестиционно злато. С 36% е нараснало световното търсене на физическо злато през последните години, като от октомври 2022 г. цената на златото се е увеличила с над 45%, достигайки над 2350 долара за тройунция. Големият фактор за нарастването през последния..

публикувано на 01.10.24 в 15:06

Костинброд празнува през цялата (юбилейна) година

Знаете ли, че в Сливница има междуучилищна телевизия?! При това в нея са събрани не просто ентусиасти, а истински млади професионалисти. С тях тепърва ще ви срещнем в нашето „Радиокафе“ тази седмица, но преди това те направиха първия си репортаж за нас  - нещо, което хич не им се видя трудно. Първо, защото са го правили често, при това със звук и..

публикувано на 01.10.24 в 14:52

Втори фестивал за силата на гражданите и гражданските организации

"Силата на колективния глас" – това е мотото на второто издание на фестивала „Демократична мозайка“ . То ще се проведе на 18 и 19 октомври (петък и събота) на столичния площад "Славейков" отново ще представи десетки граждански организации, работещи в различни сфери на обществения живот. Събитието се организира от Форум Гражданско участие..

публикувано на 01.10.24 в 13:50