Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Грийнпийс" подкрепя зелено възстановяване на Украйна

Снимка: greenpeace.org

"Грийнпийс" увеличава подкрепата си за зелено възстановяване на Украйна. От самото начало на руската инвазия "Грийнпийс" се стреми да подкрепя украинския народ. Само няколко месеца след началото на войната от организацията започнаха работа по възстановяване на разрушени от военните действия болници, училища и детски градини – по нов, зелен, устойчив начин. През тези две години екипите са следели отблизо повишаващата се опасност от възникване на ядрен инцидент или радиоактивно замърсяване, в следствие на военната агресия. Подробности разказа Христо Панчев от "Грийнпийс" - България.

Той сподели, че се е завърнал от Украйна преди десетина дни и впечатленията му са, че животът се възражда, хората гледат да забравят лошото. По думите му след третия ден човек свиква на сирените и хората там вече са се научили да не ги чуват.

"Майките с количките продължават да си вървят, влюбените на пейките продължават да се радват един на друг, уличните музиканти продължават да свирят, като дори се опитват да надсвирват сирените. Това е, което мен ме изненада, защото отиваш с идеята да гледаш разрушения, но това, което ти се набива на очи всъщност е желанието за живот", отбеляза той.

"Ако дойдем на темата за зелено възстановяване, това е наистина въпрос на оцеляване. В Украйна стана ясно, че централизираните стари фосилни, или ядрени начини за производство на енергия просто в една такава ситуация не работят. Атомната централа в Запорожие е най-голямата в Европа и не произвежда ток от септември 2022 г. Окупирана е още през март същата година, а това беше основният източник", каза Панчев.

По думите му от "Грийнпийс" помагат на болници и училища да се възстановят по нов начин със соларни панели и термопомпи. Възстановена напълно е била и една болница, като от пример за разруха и безнадежност, сградата се е превърнала във вдъхновение, в символ на надежда и в зелен прототип за ползите от енергийната трансформация, който може да бъде прилаган не само в социалната инфраструктура на Украйна, но и в други държави, които изостават с прехода към климатична неутралност.


Панчев отбеляза, че промяната на климата от войната е много голяма тема и, че само за първата година от конфликта са били произведени емисии колкото Белгия. Много от индустриите са впрегнати да произвеждат технологии и оръжия, които се взривяват, вместо да бъдат впрегнати за развитието на човечеството.

"В момента Украйна би могла да бъде пример за нас, защото като скорост, с която се движи енергийната трансформация, ние в Източна Европа сме сходни. Но там се видя необходимостта от замяна на старите фосилни технологии и това вече е въпрос на енергийна независимост. У нас още се гордеем с ядрената енергетика и старата ядрена централа, като има желание да се строят нови блокове в Козлодуй. Същотото има в Украйна, но е факт, че това, което спасява всъщност са независимите децентрализирани източници. Най-горещата точка, най-опасното място на планетата в момента е Запорожката АЕЦ", каза той.  

Освен това отбеляза, че за да стане бедствие подобно на Фокушима са достатъчни само две неща - да спре токът за достатъчно дълго време, както и да спре достъпът до вода за охлаждане. Той посочи, че щом не съумяваме да се адаптираме към новите тенденции, това ни връща назад и мантрата "Енергиен център на Балканите" наистина ще остане в историята. Според думите му за да оцелеем през времето трябва да се запазим като общност:

"Как да запазим това нещо - да си повтаряме кое е най-важното. Не да се разпиляваме с "кансел култури" и някакви такива глупости, да се чудим кой е крив и кой не е достатъчно напредничав, а да се връщаме винаги към основното. И това е уважението. Уважението към тези около нас. Когато видиш боклук да се наведеш и да го вземеш, а не да си изхвърлиш кофата точно на същото място, защото и другите го правят. Боклукът е и в отношенията - как ще задминеш някой ако ти се налага да шофираш, как ще застанеш на ескалатора в метрото, или как ще направиш забележка на човека, който не е застанал правилно."

Панчев отбеляза, че ренесансът на едно общество е да върви към новите решения и България има достатъчен потенциал за това.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 14.04.25: За намаляване на травматизма - да си оправим пътищата!

Събеседниците в коментарното предаване "Форум" тази седмица са: Владислав Панев - икономист и политик. Бивш съпредседател на Зелено движение и бивш член на председателския съвет на обединение Демократична България и Христо Радков - шеф на Българско обединение на шофьорите, бивш председател на Менса България. Те не само не избегнаха..

публикувано на 14.04.25 в 18:35

В ИСУЛ: барелеф и стипендия в памет на проф. д-р Драган Бобев

В централното фоайе на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" днес бе тържествено открита  паметна плоча на проф. д-р Драган Бобев – един от пионерите в детската онкохематология в България.  Именно в тази болница професорът дълги години завеждаше Клиниката по детска хематология и онкохематология.  Инициативата е на Столичната колегия на Българския..

публикувано на 14.04.25 в 17:19
Йоана Лилова и Методий Николов

Йоана Лилова от "Звездолет" подготвя мини турне из България

Музикантът Йоана Лилова подготвя мини турне из различни градове в България. Преди малко повече от две години музикантката издава нов албум, който обаче не успява да промотира по желания начин, а вече има възможност за това. “Албумът е изпълнен с доста меланхолия, но пък последния ни концерт в Казанлък, когато свършихме с изпълнението премина в едно..

публикувано на 14.04.25 в 16:30

Всички мечки в Белица се събудиха

Паркът за мечки Белица отвори врати за новия сезон и от днес започват обиколките за посетители. Какво трябва да знаем, ако решим да посетим парка и как премина зимния сезон за мечките и за най-младото мече Рико - чуйте от разговора на Мария Илиева с ръководителя на съоръжението Никола Попкостадинов. "Дори и да сте идвали в парка, има..

публикувано на 14.04.25 в 16:10

"Отново в джаза" - пиеса, в която музикантите стават актьори

Интересен музикантски, певчески и актьорски многообразен състав се крие за заглавието “Отново в джаза“ . За да разкажат повече , гостуваха в предаването “Радиокафе“  Станислава Ризова, която е автор на идеята, режисьор и автор на спектакъла, Кристиян Кръстев - актьор в тази пиеса и саксофонист, Михаил Тодоров - тромпетист, който участва в..

публикувано на 14.04.25 в 16:02
Квартет “Филхармоника”

Квартет “Филхармоника” с концерт, посветен на Морис Равел

Музикантът Павел Златаров, концертмайстор на Софийската филхармония и първа цигулка в квартет “Филхармоника” ни кани на концерт на квартета утре. Концертът носи името “Френска феерия” и е посветен на 150 г от рождението на Морис Равел. В програмата, могат да бъдат чути струнни квартети от Камий Сен-Санс, Дариус Мийо и Морис Равел. “Когато..

публикувано на 14.04.25 в 15:44

IV национален протест срещу жестокостта към животните

Пред Народното събрание от 18 ч. ще се проведе четвъртият национален протест в рамките на последния месец, откакто излезе наяве ужасяващият случай с Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник. Протестът, както и през предните три седмици, се организира спонтанно от граждани и организации, сред които "Невидими животни" и "Мечо и приятели"...

публикувано на 14.04.25 в 15:36