"Моята история започна оттук, от София, където започнах да се занимавам с театър още в тийнейджърските си години. След това заминах за Мадрид, където учих театрална магистратура, а след това получих стипендия Фулбрайт и заминах за Ню Йорк, където учих образователен и социален театър. В момента живея между София и Мадрид, опитвам се да бъда и на двете сцени и една от основните теми, които ме вълнуват е животът на българските артисти в чужбина", сподели тя.
Новакова живее в чужбина от 9 години, като с течение на времето е свикнала да е извън България. Завърнала се е на стария континент, защото по думите й в Европа и в европейския театър намира повече от това, с което тя се занимава. Това е така, защото тук е по-силно застъпен авангардният и експерименталният театър.
"Бих казала, че той не е възможен в Ню Йорк по-скоро, защото темите, които вълнуват обществото са по-далеч от мен и ми трябва повече време за да успея", каза Новакова. Представлението, което е било изиграно в САЩ е било разказ за български артисти емигранти и американската публика е споделила, че то им е помогнало да осъзнаят кой живее около тях и как се чувстват хората, които виждат на сцената, но не знаят какъв е бил техният път.
"Аз където и да отида имам нужда да говоря за България и колкото повече се отдалечавам, толкова повече започвам да мисля за нея и тя присъства във всичко, което правя. Има артисти, в чиято работа това не се вижда. "При музикантите е по-различно, отколкото при писателите и театралите. Някои от нас имат нужда да създадат една малка България, други имат нужда да се отделят възможно най-много", посочи тя.
Новакова отбеляза, че действието се развива на самолет, където самата тя е прекарала много време през последните две години. Представлението е "вербатим", което означава, че думите от интервютата с артистите са пресъздадени такива, каквито са, с всички паузи и с всяко поемане на въздух.
"Бих искала България да има един съвременен образ, да присъства със съвременното си изкуство и това, което се случва в момента. Да има една реалистична представа за себе си - нито да искаме да има идеализиран образ, нито принизен. Както казва моят преподавател: изкуството може би не може да промени света, но ние трябва да се занимаваме с него така, сякаш това е възможно", каза тя.
Представлението ще се играе на 21 април 2024 г., неделя от 19 ч. в зала 2 на Топлоцентрала.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..