Мястото, за което говорим, е неизчерпаем извор на знания и исторически проучвания. Но, и на необясними загадки и скрити послания. Добре дошли в църквата “Св. Никола и Св. Панталеймон” или позната от целия културен свят с названието Боянска църква:
Този храм продължава да впечатлява всеки прекрачил прага му. Когато преминаваш през пространствата, изградени през XIX-и, XIII-и и XI/XII-и век, ти навлизаш в една друга вселена. От всичките ти страни те наблюдават живите образи на библейските светии и на представителите на българското царско семейство. Понякога ликовете им са строги, като на серт боянчанин. Друг път, те поглеждат благо и одобрително, с молитва за спасението на твоето съществувание. А, то, вероятно се крие там някъде в цветовете на вековните стенописи.
Срещаме се със Станимира Дойчинова, уредник на Боянска църква - филиал на Националния исторически музей на България. Тя, заедно с нейните високо професионални колеги, се грижи ежедневно за съхранението и споделянето на това културно наследство в полите на Витоша. След десетилетия на прецизна реставрация, Боянската църква е отворена за посетители през 2006 г. От тогава до сега храмът “Св. Никола и Св. Панталеймон” остава една от най-посещаваните забележителности на българската столица с над 200 000 посетители годишно.
От нея научаваме изключително ценни детайли от историята на градежа на църквата. Влизаме в съвсем общи щрихи за посланията, излъчването и символиката на тези 240 живи и пластични образи от стенописите в Боянския храм. Колкото и да разказваме, колкото и висококачествени снимки да разгледате в чудесния, обновен сайт на Боянска църква, има нещо неуловимо в цялата работа.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...