Jazz Ahead е най-мащабното световно изложение за джаз, което се провежда всяка година в гр. Бремен, в продължение на много години. Отскоро в събитието вече има и българско участие във фестивалната програма.
За да стане възможно да дойде и нашият момент, ние сме направили много, но има едни процеси, които са извън нас, те трябваше да се случат и осъвременят", споделя Мила Георгиева, зам.-председател на Българската музикална асоциация (БМА). Тя разкри, че от създаването на JazzAhead до сега, артистичният директор на събитието е бил един и същ човек, но от тази година той вече е нов и самата селекция е доста по-различна.
"При нас се развиват едни стилове в джаза, които не са тези, които се развиват в Северозападна Европа и които предимно присъстват в тази програма. За единия процес ние сме си действали и сме се борили, а другият се случваше, защото не е само наш проблемът", допълни тя.
По думите й във фестивалната програма на събитието попада всичко, което е извън "калъпа" на нещата, докато в него влиза всичко, което получава одобрението на журито.
Мила Георгиева уточни, че на всички места и в двете програми присъстват както делегати на JazzAhead, така и външна публика.
През годините освен липса на българско участие, слабо е било присъствието и на страните от региона, отбеляза тя.
"Стараехме се да свалим очакванията от една страна, но и да сме максимално подготвени от друга, тъй като възможностите идват по най-неочаквания начин. Благодарение на възможностите ни за общуване имаше малко повече натрупване на информация и малко повече умора. Представянето ни като група беше премислено от нас самите, защото знаехме,че ще бъдем в неконвенционално пространство - стара винарна от 1405 година. Едно такова пространство със сигурност не е премислено за саунд система, но от друга страна нашите домакини бидейки супер професионалисти, или поне стараейки се да бъдат такива, осигуриха супер комфорт за нас като формация, така че да намерим баланс между нашият стил и пространството", посочи Павел Терзийски, солист на трио Clavexperience.
Като важни акценти за българското участие той разкри това, че:
"Музиката ни е била чута от хора от тази музикална индустрия, била е представена от българска институция, каквато е БМА, базирана в България, участвали сме като български формат."
"Европейската музикална общност е изпълнена с изключителни български професионалисти, във всяка от тези страни. В много от градовете има топ музиканти от различни жанрове, но повечето пъти те са представени като местни проекти", уточни Терзийски.
Трио Clavexperience, което е български представител на JazzAhead, правят музика заедно от доста време.
"Което ни дава възможност да гледаме на нещата малко по-отвисоко, като проект във времето, защото това ни дава перспектива. За подобни изложения като JazzAhead, не е достатъчно една формация да има само добри музиканти, но и ясна концепция", смята музикантът.
Именно това, че имаха концепция е спомогнало за успеха на формацията, допълни Мила Георгиева от БМА. По-думите й това, което впечатлява публиката е именно целостта.
"Има велики хора във всеки един жанр, джазът е безкрайно поле, въпросът е как да вземе това, което искаме да предадем нататък, но да го оформим по различен начин", каза още тя.
Павел Терзийски има и друго амплоа - като творец на театрална музика, носител е и на "Икар".
"Важно е човек да се опитва да разширява творческия си потенциал, да се провокира, да използва възможностите си", казва той.
Какво още е важно за твореца, чуйте още в разговора на Лили Големинова.
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..
На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..
Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..
Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството. Международната награда "Артист на годината 2025" е насочена към..