Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да си шампион с поезия

Снимка: личен архив

Божана Славкова, която е само на 19 години стана първият български автор, спечелил Деветото издание на международния поетичен конкурс "Мили Дуели" (Mili Dueli). Тя намира вдъхновение в природата и в хората и е Човек на деня на Свободна Европа. Божана Славкова се занимава с поезия, кино, визуални изкуства, театър и пърформанс. По образование е флейтист. На 21 април 2024 г. Славкова извоюва първо място със своето стихотворение "Дървото с некролозите". То беше придружено от поетичен филм, който създава заедно с Денис Стоянов и Денислав Маринов. На конкурса са участвали 711 души от 104 държави. Младата авторка разказа подробности пред Радио София.

"На първо място аз се възприемам като творящ човек и на второ като активист. От седем годишна свиря на флейта, първо учих в Плевенското музикално училище, после в Бургаското. След това започнах с поезията, съвсем от малка пиша, после дойде киното и визуалните изкуства, театърът, с всичко се занимавам по малко, правя и арт инсталации", сподели талантливата поетеса.

Защо ни е нужна днес поезията?

"Поезията на първо място е самоизразяване. Даже да не показваме поезията си винаги, според мен е важно всеки човек да пише за да е по-спокоен и да не изкарва емоциите си на другите хора. В крайна сметка специално в наши дни поезията е терапия и после можеш да се свържеш с други хора. Има много смисъл в поезията", каза тя.

По думите й идеята на конкурса е да създава междукултурен диалог и така се е запознала с много хора от различни страни. Стихотворението "Дървото с некролозите" се е появило, когато нейният баща е бил в кома, тя е видяла едно дърво с некролози и двете са се съчетали в стих, споделя Славкова. Тя отбеляза, че поезията й е универсален код за общуване, защото поставя общочовешки теми за семейството, паметта и смъртта. Освен поетеса тя е и активист, работи за Грийнпийс, като в момента домакинства младежкото пространство "Магнит", където се провеждат най-различни безплатни събития:

"Събитията не са само екелогични, имаме артистични и социални събития, като тепърва ще го развиваме за да стане общност от активни млади хора."

Най-голямата от трите си сестри Славкова се е запалила по еко активизма от своята майка, а от баба си, която пък е филолог е наследила любовта към литературата. Поради липса на свободно време не чете толкова активно колкото, когато е била малка, но все пак на две седмици прочита по една книга, споделя Славкова. Любимият й поет е Христо Фотев, но харесва много и творчеството на Георги Господинов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София е домакин на Food & Beverage Forum

Притежава ли България потенциала да се превърне в международна гурме дестинация – това е една от основните теми, които ще бъдат обсъдени по време на Food & Beverage Forum – първата по рода си професионална среща на шеф-готвачи, хотелиери, ресторантьори и доставчици за индустрията. Тя ще се проведе на 8 май 2024 г. в Event Space 2020 (малкото НДК)..

публикувано на 06.05.24 в 18:22

Суровините - новото политическо и дипломатическо оръжие

От началото на 90-те години на миналия век, т. нар. суровини от критично значение станаха основна и на този етап все още незаменима суровина в производствения процес на много индустриални сектори и на технологиите, от които зависи зеления преход. Необходимостта от тези суровини в съвременните икономики нараства експанзивно, тъй като те са..

публикувано на 06.05.24 в 16:51

Цигуларят Мичо Димитров с 26-а самостоятелна изложба

До 30 май, в столичната галерия „Икар“, цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров представя 26-ата си самостоятелна изложба. Той е роден в Пловдив. Завършва музикално училище, а след това и Консерваторията в София при Боян Лечев и Владимир Аврамов. Финалист е на конкурса „Чайковски" в Москва, лауреат на конкурса „Фриц Крайслер" във Виена...

публикувано на 06.05.24 в 13:56

На акордеон свирят само храбрите

На 6 май отбелязваме Световния ден на акордеона. Това е датата, на която инструментът е патентован. За Калоян Куманов акордеонът е живот. Пред Радио София той сподели, че би разграничил акордеона от всички останали инструменти. „6 май е Ден на храбростта. Наистина този инструмент е за храбри хора, защото много малко хора издържат до край...

публикувано на 06.05.24 в 12:52

Започва новият сезон на "Литературни маршрути"

За шеста година фондация „Прочети София“ организира едно от най-важните си събития - „Литературни маршрути“. Тази година са подготвили 14 напълно нови градски литературни исторически разказа. Автори ще бъдат поети, писатели, литературни историци, изследователи и журналисти. Пред Радио София Тодора Радева от фондация „Прочети София“ обясни, че първият..

публикувано на 06.05.24 в 11:49

Церемония пред Паметника на Незнайния войн и концерт в София

Без парад ще премине празникът на армията. Ще има само церемония пред Паметника на Незнайния воин, както и концерт в София и други градове. Водосветът от традиционната церемония пред Паметника на Незнайния воин ще бъде отслужен от Врачанския митрополит Григорий, оглавил Светия синод след кончината на негово светейшество патриарх Неофит...

публикувано на 06.05.24 в 09:16

Слънчева сутрин на Гергьовден, следобед - дъжд

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони в Западна България ще е с купеста облачност и на отделни места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са предимно между 21° и 26°, в София - около 23°. В планините ще бъде предимно слънчево. След обяд над масивите в Западна..

публикувано на 06.05.24 в 07:35