Разговорът е със София Стоянова - автор на статии и къси разкази, както и на непубликувания автобиографичен роман “Две лица”. Съставител е на книгата с избрано творчество от Радой Ралин - “Късно откритие”. Тя е и внучка на Радой Ралин:
"Датата на рождения ден на Радой не е 23 април 1923, истинската дата е година по-рано. Смята Сливен за свой роден град, нищо че е от Ямбол. Псевдонимът е много интересна история. Изпраща свое стихотворение до сп. "Българска реч" и по някаква грешка излиза Ралин, въпреки че го е изпратил с псевдоним Радин. По-късно сменя името от Димитър на Радой заради двете Р-та.
Започва да сътрудничи на "Литературен глас". Завършва право, но никога не го практикува. Винаги преследва мечтата си да се занимава с литература и да влияе на обществото с творчеството си.
Отива като доброволец на фронта във Втората световна. По това време вече се е запознал с Атанас Далчев, с когото остават много добри приятели, както и с Александър Геров. В началото на кариерата си започва с поезия и разкази, после започва със сценарии.
Първата си епиграма пише на 11 година, като навлиза в литературния живот твори хумористични разкази, басни, фейлетони и прословутите му недупкоспособни думи. Най-известното му произведение е книгата "Люти чушки" - съставена от поговорки, които започва да събира 5 години преди излизането на книгата, осъвременява ги, а карикатурите са на Борис Димовски, плод на въображението на художника. Под карикатурата, с която завършва "Сит търбух за наука глух" е нарисувано прасе, чиято опашка е като подписа на Тодор Павлов според замисъла им, но е приет като подпис на Тодор Живков и затова книгата е изгорена.
Остава 8 години без работа, отказвано му е да се преиздадат предишни негови книги. Филмът "Аз съм Левски" досега не е реализиран, сценарият му за него е издаден чак в 1991. Тогава пише и Апострофите си - към ред на някой поет, към които дописва свой ред критика към режима по много фин начин. Единогушие, единослушни, крадостроителство са някои от недупкоспособните му думи.
Никога не е заемал политическа длъжност - участва от гледната точка на гражданин. Държал е да се преименуват улици и да се слагат паметни плочи за хора като Райко Алексиев.
Весел спомен ми е откриването на паметника му в 2012. Той е дело на Георги Чапкънов, средствата са събрани с дарения. Радвам се, че е до блока му в "Изток".
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..