Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие:
Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в творческите среди.
„Това е най-мащабната изложба, която съм правила до момента – сподели в „Радиокафе“ Надя Розева, - в нея са включени 95 мои работи, основно медали, но има и картини. Тя показва това, върху което съм работила през последните 20 години, като съм включила и медалите, които са откупени от големи музеи в Европа“.
Изложбата предизвиква огромен интерес, има над 30 публикации в медиите. Оказва се, че това първата подобна експозиция в Северна Македония. „Това е жанр, който не е бил показван досега в страната. Медалната скулптура води своето начало от античните монети, като през Средновековието пък започват да се правят първите по-реалистични портрети върху медалите, тогава (през XV век) се създават едни от върховите постижения в това изкуство. То се развива и като свободен жанр, давайки възможност на автора да изразява своето усещане. Факт е, че в тази малка форма, която е около 15 см в диаметър, или е квадрат, или друга неправилна форма, могат да се изразят много неща. Това е лаконично изкуство, има специфични технологии ма изработка и, за щастие, се преподава в България“ – разказва и обяснява Надя Розева, която е завършила първо в съвсем друга сфера в САЩ, след което прави магистратура в НХА (най-вече заради преподавателя в специалността – проф. Богомил Николов), а по-късно учи и културна дипломация.
На въпроса ми как бива възприет в Северна Макединия фактът, че тя е българка, Надя Розева отговори, че „в средите на изкуството хората са много по-широко скроени и нямат тези политически тежести. Ето, 95 процента от посетителите на изложбата са македонци, дойде и Коле Манев, един от най-големите им съвременни автори, дойдоха дипломати, дори вицепремиера на Северна Македония, г-жа Славица Гьорковска. Това показва, че изкуството наистина гради мостове, по които можем да преведем една нормалност и добронамереност“. Надя Розева прави презентации на изложбата в 4 университета в Скопие, като провежда и семинари със студентите.
Чуйте целия разговор – ще разберете кои са големите и важни центрове, свързани с медалното изкуство в Европа, как Британският музей решава да откупи медал на нашата гостенка, кои награди в България е изработила тя и как в медалите за олимпиадата в Париж са вградени мини фрагменти от Айфеловата кула.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..