Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да си приятел с учениците е въпрос на баланс

Даян Русинов и Илона Стоянова
Снимка: радио София

След няколко дни ще се честват 145 години от създаването на 117 средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в град Бухово. Гости в студиото са Даян Русинов – магистър по музика, преподавател и Илона Стоянова – преподавател по история, цивилизация и философия. Включваме по телефона и директора, г-жа Янка Цекова:

"Когато човек има желание за развитие всичко става по-лесно. Има други млади и талантливи колеги. Това е заслуга и на директора. Създава се приятна среда, учениците са щастливи разликата в годините да не е много голяма.

В 1879 се взима решение да има училище в Бухово, то започва в 1881. Но има сведения за просветна дейност още преди Освобождението. През тези 143 години са се сменили 3 сгради, тази е от 1954. Дава възможност за прекрасни удивителни неща.

Иновативно училище сме от миналата година. Имаме 3Д принтер, предлагаме занимания за строеж в пространството. Иновативни методи са и театралната ни трупа, поканени са на 24 май в Народния театър с постановката си. (Илона Стоянова)

Музиката не е само това по учебник. Имам СИП с акцент върху субкултурите в градската среда. Проектът ще завърши с фотоизложба "Другата култура" от теренни наблюдения. Имаме и певческа група, на 25 май ще участват във фестивала в парка "Заимов". (Даян Русинов)

В момента очакваме одобрение на втора фаза на изграждане на СТЕМ център - занимания с наука, технологии, информатика, инженерство, математика като интердесциплинарни занимания. Високооборудвани класни стаи и стаи за видеообработка. Заложили сме и закупуване на музикални инструменти.

Нашият СТЕМ урок в 10 клас ще е за музиката като част от медийното съдържание, което вече е и към учителя по философия. В първата част бе посещение на телевизия. Във втората, учениците трябва да представят краен медиен продукт и да направят рекламата му. Ще включим и колегите по литература и по информационни технологии. В първия срок имахме с колегата по литература СТЕМ урок за коледните обредни празници.

Да си приятел с учениците е въпрос на баланс. Децата трудно се доверяват на авторитети. Можеш да им спечелиш уважението като близък човек, от който можеш да научиш много неща.

Съвременните деца са различни. Индивидуалисти са и искат да бъдат креативни. Очакванията на обществото понякога могат да ги уплашат. Учителят трябва да е неговият вятър, да му даде първоначалния тласък. 

Янка Цекова: "Предизвикателствата пред директора стават все повече - дигиталните технологии, агресиите, иновативното обучение. Справям се благодарение на колегите зад гърба ми, повечето са млади, имаме само 3 пенсионери. Учителите сме 30, учениците са 320. Имаме много успешно реализирани наши ученици - включително зам.-директорът ни е завършил при нас. 

ДАЗД при проверката си бяха учудени, че при нас са имали тридневна спокойна атмосфера. Имаме 5 групи по занимания по интереси, три групи "Заедно в изкуство и спорт". Инициират се срещи с известни личности. Ценностите са 10-те Божии закони. Възпитаваме децата да бъдат добри, да бъдат състрадателни. Реализираме добротворчески инициативи. Вярата крепи човека."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45