След няколко дни ще се честват 145 години от създаването на 117 средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в град Бухово. Гости в студиото са Даян Русинов – магистър по музика, преподавател и Илона Стоянова – преподавател по история, цивилизация и философия. Включваме по телефона и директора, г-жа Янка Цекова:
"Когато човек има желание за развитие всичко става по-лесно. Има други млади и талантливи колеги. Това е заслуга и на директора. Създава се приятна среда, учениците са щастливи разликата в годините да не е много голяма.
В 1879 се взима решение да има училище в Бухово, то започва в 1881. Но има сведения за просветна дейност още преди Освобождението. През тези 143 години са се сменили 3 сгради, тази е от 1954. Дава възможност за прекрасни удивителни неща.
Иновативно училище сме от миналата година. Имаме 3Д принтер, предлагаме занимания за строеж в пространството. Иновативни методи са и театралната ни трупа, поканени са на 24 май в Народния театър с постановката си. (Илона Стоянова)
Музиката не е само това по учебник. Имам СИП с акцент върху субкултурите в градската среда. Проектът ще завърши с фотоизложба "Другата култура" от теренни наблюдения. Имаме и певческа група, на 25 май ще участват във фестивала в парка "Заимов". (Даян Русинов)
В момента очакваме одобрение на втора фаза на изграждане на СТЕМ център - занимания с наука, технологии, информатика, инженерство, математика като интердесциплинарни занимания. Високооборудвани класни стаи и стаи за видеообработка. Заложили сме и закупуване на музикални инструменти.
Нашият СТЕМ урок в 10 клас ще е за музиката като част от медийното съдържание, което вече е и към учителя по философия. В първата част бе посещение на телевизия. Във втората, учениците трябва да представят краен медиен продукт и да направят рекламата му. Ще включим и колегите по литература и по информационни технологии. В първия срок имахме с колегата по литература СТЕМ урок за коледните обредни празници.
Да си приятел с учениците е въпрос на баланс. Децата трудно се доверяват на авторитети. Можеш да им спечелиш уважението като близък човек, от който можеш да научиш много неща.
Съвременните деца са различни. Индивидуалисти са и искат да бъдат креативни. Очакванията на обществото понякога могат да ги уплашат. Учителят трябва да е неговият вятър, да му даде първоначалния тласък.
Янка Цекова: "Предизвикателствата пред директора стават все повече - дигиталните технологии, агресиите, иновативното обучение. Справям се благодарение на колегите зад гърба ми, повечето са млади, имаме само 3 пенсионери. Учителите сме 30, учениците са 320. Имаме много успешно реализирани наши ученици - включително зам.-директорът ни е завършил при нас.ДАЗД при проверката си бяха учудени, че при нас са имали тридневна спокойна атмосфера. Имаме 5 групи по занимания по интереси, три групи "Заедно в изкуство и спорт". Инициират се срещи с известни личности. Ценностите са 10-те Божии закони. Възпитаваме децата да бъдат добри, да бъдат състрадателни. Реализираме добротворчески инициативи. Вярата крепи човека."
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..