Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Франц фон Щук. Между светлината и мрака" - изложба посветена на немския художник

Снимка: Радио София

От 16 април до 13 октомври 2024 г. в Националната галерия ще може да бъде видяна изложбата "Франц фон Щук. Между светлината и мрака". Това е първото представяне в България на прочутия германски символист (1863 – 1928), популярен сред широката публика у нас заради творбата си "Луцифер" (1890) от фонда на Националната галерия, закупена в годината след създаването й от княз Фердинанд Български по време на визита в Мюнхен. Сега тя се експонира заедно с дванадесет произведения на художника от колекцията на музея "Вила Щук" в Мюнхен (живописни портрети, митологични и религиозни сцени и свързаните с тях рисунки и офорти), което предоставя общ поглед върху творчеството на автора. Подробности за събитието разказа Ярослава Бубнова, директор на Националната галерия и куратор на експозицията.

"Франц фон Щук е художник живописец, но освен това е скулптур и архитект, както и автор на мебели, стенописи и бижута. Самият той е една цяла художествена академия. Изключително свръх известен и популярен, абсолютна звезда във времето, в което той е живял, в края на деветнайсти и началото на двайсти век. Човек с невероятно щастлива биография, изключително успешен от самото начало. Първото му живописно произведение, което той показва в голяма изложба веднага се купува и произвежда разговори, слухове, критика. Той печели много пари със своите картини и може сам да си избира всякакви сюжети", сподели тя.

С група свои колеги художници Щук създава Мюнхенския сецесион, чрез който се противопоставят на закостенелите похвати в изкуството. Това става няколко години по-рано от известния Виенски сецесион. Неговите съвременници го определят като самоуверен, енергичен, от скромен произход и не се е съобразявал с всякакви очаквания и изисквания, като в един момент става любим художник на множество европейски владетели.

"Той до голяма степен създава немския символизъм. Просто днес ние не го виждаме толкова добре особено тук в България, защото притежаваме една негова картина. Голямо количество теми, които той избира за себе си, отново подчертавам тези, които работят творчески професии си дават сметка колко рядко е това нещо. Той сам си измисля теми", каза Бубнова.

Заради редица скандални творби на Франц фон Щук му се налага да прави около десет копия на картината "Грехът", защото има много желаещи да я купят. Когато княз Фердинанд Български купува картината "Луцифер", художникът още не е бил популярен.

"Идеята ни беше какво всъщност е най-важното в символизма въобще. А то е, че художниците от това направление се опитват да покажат тази страна на човека, която никой не обича. Мрачната страна, лошата страна, склонността да правиш злини, склонността да бъдеш подведен условно казано както змията подведе Ева. Склонността да бъдеш жесток, да не бъдеш добър, всичко това, което християнската традиция отрича и осъжда в своите завети", каза Бубнова.

На 20 април 2024 във Венеция се е провело откриването на 60-тото юбилейно издание на Венецианското биенале на изкуствата, което ще продължи до 24 ноември. Темата е "Чужденци навсякъде". Френска журналистка поставя българския павилион на пето място в списъка на списание "Галери" за най-забележителните щандове на биеналето тази година.

"Този проект въздейства на различни хора на различни нива, именно като художествен проект. Той представлява това, което на по-професионален език се нарича "тотална инсталация", тоест посетителят се оказва в една среда, която цялостно му говори. Това не е картина, пред която ти се намираш в някакъв монолог, при който тя ти говори, а това е една инсталационна ситуация, в която присъстват намерени предмети, които според авторите говорят за миналото, което не изчезва, но при това никой не иска да се занимава с него. Става въпрос за съдбите на хората преживели политическите лагери, конкретно в Белене по времето на комунистическия режим. Инсталацията е съставена от обекти, които всеки един от тях води до различни спомени. Най-важната съставка, това са разговорите, монолозите на тези хора, които разказват своята ситуация по един доста обикновен начин. Това не е политически митинг, не е призив за реваншизъм, или нещо друго, просто хората разказват своята история", отбеляза Бубнова.

По думите й темите за паметта и за това как нещата се случват и изчезват от общата история, но остават в индивидуалната памет е свързана с това, как се капсулира времето и как нашата съвременност съществува и предпочита да избира по-симпатичните моменти в миналото, вместо да се изправи пред него и да направи изводи.

Изложбата е придружена с двуезичен каталог, издаден в партньорство с музея "Вила Щук".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София може да има свое общинско дружество за доставка на електроенергия

На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..

публикувано на 20.02.25 в 09:41

Очаква ни мразовит ден, с температура в София около минус 3°

Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28