Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Самоковски села остават без ток почти месец в годината заради профилактика

Снимка: БГНЕС

Профилактика на електропреносната система оставя пред деня Кoвачевци (Община Самоков) и съседните няколко села. Това се извършва в делнични дни, за по няколко часа и пречи на нормалния живот и работен процес на жителите на тези населени места, сигнализира БНР Ангел Анев.

Неговите наблюдения са от последните 4 години, но негови съседи твърдят, че проблемът е от 2-3 десетилетия.

От съответното електроразпределително дружество обясняват прекъсванията с монтаж на птицезащитни съоръжения и смяна на изолатори.

Т.нар. профилактика се извършва поне 15-20 дни в годината, обикновено от 9 до към 16 часа, твърди Анев. Това е около един месец от годината. Той се е обаждал по институции, събирана е подписка и е представяна пред Центъра за клиенти в Самоковската община.

-Не сме против грижата за природата, но нека се спазват правата и интересите на абонатите. Как функционират кметствата, читалищата, училищата в този район без електричество?!, чуди се жителят на с. Ковачевци. 

Инж. Ангел Джоргов Снимка: Радио София

Кметът на община Самоков Ангел Джоргов, заяви пред БНР-Радио София, че е запознат с проблема и е в непрекъсната комуникация с електроразпределителното дружество. От там дори са изпратили информация за планираната профилактика в предстоящите месеци до летния сезон.

Джоргов припомни, че през зимните месеци наистина е имало проблеми с прекъсвания на електрозахранването в района. Но в  Самоковско имало около 200 щъркелови двойки, за които е нужна грижа, с която ще се предотвратят и някои аварии. 

Архив, Енерго Про

В отговор до Ангел Анев, до кмета на Самоков Ангел Джоргов и до журналиста от БНР Маргарита Дойчинова  от електроразпределителното дружество ЕРМ Запад съобщават, че са извършили задълбочена проверка, която е показала, че  над половината от изключванията на електрозахранването в местността "Палакарията" от началото на година са с продължителност под 5 минути.

Шест са с продължителност над 1 час през месеците януари и февруари и са били причинени от бурите и лошите метеорологични условия, засегнали цяла България.

„От март започнаха планираните дейности по профилактика и ремонти по електроразпределителната мрежа. Тези дейности са съпътствани с краткотрайни оперативни превключвания, за да може да се подготви мрежата за работа и да се гарантира животът и здравето на оперативните екипи и жителите на населените места“, пишат още от ЕРМ Запад.

Най-продължителните изключвания в местността "Палакарията" от началото на годината са за монтиране на птицезащитни продукти по програма LIFE. „Обезопасяването на стълбовете и монтирането на платформи, върху които щъркелите да гнездят безопасно, е от ключово значение, за да се гарантират доставки на електроенергия за клиентите и в същото време да се опази живота на птиците. Районът на Самоков има най-голям брой щъркелови двойки в Западна България. Пролетта е периодът, в който птиците се опитват да свият гнездо. Това се оказва нелесна задача, тъй като клоните трудно се закрепят върху стълбовете, често падат и причиняват аварии", посочват още от ЕРМ Запад.

Изразява се извинение за причиненото неудобство на жителите на самоковските села Рельово, Белчин, Алино , Поповяне, Ковачевци, Ярлово, Клисура в местността "Палакарията", но без изключвания на електрозахранването е невъзможно да се работи по мрежата, да се извършват ремонти след настъпили аварии, да се монтират птицезащитни съоръжения и да се прави профилактика на мрежата.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как кенгуру-грижите лекуват?

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите  към бебетата. По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12%..

публикувано на 20.05.24 в 17:11

La Femme с концерт в София

Френската супер шик неопсихаделик група La Femme идва в София на 21 май 2024 г. за концерт в Joy Station. Гости в предаването "Радиокафе" бяха част от нейните членове - Саша Гот и Марлон, както и музикантът Илияна Георгиева. По думите на Саша гот концертът ще бъде микс от песните, които са записвали досега, като ще има едно ново парче. Марлон..

публикувано на 20.05.24 в 16:35
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27