По думите му два фундаментални извода от проучването сочат, че в България се говори основно за заплати, докато в Европа се говори основно за други неща, както и, че българските учители стават такива основно заради призванието на професията. За съжаление обаче, много от младите не откриват призванието, партньорството и не припознават училището като свой роден дом, и съответно не издържат и напускат.
"Едно наше изследване показа, че до 35 години близо 50% е текучеството в по-големите български градове. Според едно друго изследване първите три години около 70% от младите учители не остават в системата и това е по-скоро стресиращо, ако говорим въобще, че има някаква политика, която да задържа учителите в клас. Затова и много се повишава тяхната средна възраст, нещо, което не е в унисон с някакви средни норми за Европа и света", каза Петров.
Той допълни, че ако очакваме изкуственият интелект и новите технологии да навлязат, това няма как да бъде в дисонанс с липсващите млади учители. От нещата, които трябва да се променят Петров отбеляза на първо място учителите трябва да усещат фиксираното в закона и в колективния трудов договор наставничество:
"Уважението към учителя е нещо, което в последните двадесетина години закърня и не се усеща, а всички край учителя са по-скоро модератори и съветници, показват му какво трябва да прави, а не са тези, които му вярват и го даряват с кредита на доверие."
Петров подчерта, че само за миналата година от родителите са подадени около 5 хиляди сигнала месечно. Той призова институциите да не дават ход на нещо, които кореспондира в законите и наредбите и да не сформират комисии, с които се оказва натиск на преподавателите.
"Мандатното мислене на политиците, които изпълняват определени длъжности им пречи да погледнат над това и да застанат на страната на учителя", каза той. И добави:
"Един учител усеща най-голямо "прегаряне" в своята професия тогава, когато не вижда успехите на своите ученици. Той усеща "бърнаут" ефекта тогава, когато неговите ученици по някакви причини не постигат добри резултати. Много често той не е виновен за това, а са виновни статуквото, дисциплината в клас, агресията, виновни са някои родители, че не са съдействали за доброто възпитание на своите деца и те пък с липсата и дефицитите в своето възпитание пречат на останалите ученици."
Петров посочи, че само с една мярка нещата не могат да се случат, както и да не забравяме, че авторитетът на преподавателя е безапелационен в цяла Европа
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..
Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски. В тази са отразени редица важни и спорни..