Той посочи, че възможностите на дизайна все повече се разширяват заради преплитащите се технологии, което води до това, че вече няма дефиниция за дизайн, която да е унифицирана. Съществуващите такива дефиниции са около 20.
"В днешно време имаме дизайн дори на нанотехнологии, където се прави дизайн на платки. За него е хубаво да говорим като за проектиране. В България индустрията е западнала в последните години и от соц-а насам нямаме такива мощности, като дизайнът до нас достига основно през реклами, телевизия, печатни издания. В останалата част от света той е нещо много мощно и то е вътре под пикселите на всеки АРР, на всяко приложение, на всеки софтуер, който борави с ползваемост. Интересна тема е, че дизайнът заради преплитането с дигиталната технология, софтуера и все по-големите инвестиции и залози в нещата, които ползване на дневна база, софтуерните продукти бива разцепен вече и на ползваемост, или т. нар. "UX" (user experience)", каза Ралев.
Още откакто е бил в 10 клас той е започнал своето развитие в тази област, преподавал е и споделя, че чувства професията си като призвание. Как човек разбира дали става за дизайнер?
"Ако те вълнува всичко визуално около тебе, ако те вълнува как е създаден света. Аз имах късмета да уча инженерен дизайн в Техническия университет, който е едно от малкото места, където се сблъскват лявото и дясното полукълбо на мозъка и правиш тренировки и за двете. Всъщност дизайнът е много повече от грим, от външното, което виждаме. Дизайнът е как функционират нещата и за добрия дизайн ти трябва да вникнеш много дълбоко. Хората, на които им е интересно могат да проверят името Дитер Рамс, който е може би най-известният жив дизайнер в света. Той е първият, който слива продуктовия дизайн, архитектурата и графичния дизайн в една дисциплина - съвременния дизайн, който ние познаваме", отбеляза Ралев.
Той допълни, че е сложно да се определи какъв е успешният модел за създаване на практични решения, тъй като това зависи от развитието на изкуствения интелект. По думите му креативността е мускул, който трябва да бъде ползван от най-ранна детска възраст.
"И наред с четирибуквената играчка за сглобяване от Скандинавия реших, че трябва да има алтернатива едно дете да се развива в своята креативност. Повечето деца имат по 10 комплекта от тези блокчета, които сглобяват, но няма друга играчка вкъщи, която да им носи такава радост и веднага прибягват до екрана. Казах си, че не може една играчка да е измислена преди 50-60 години и да няма алтернатива. И си казах, че аз съм си поръчител и нека аз да си напиша за мен какво представлява най-невероятната играчка в света. За мен тя представлява възможност, когато детето ми е на 6, на 16, на 26, на 46 аз да продължавам да играя със същото нещо. Както например шахът, или картите. Тоест, да бъде толкова гъвкаво. За мен най-добрата играчка е хем аз да мога да играя със сина си, хем ако му дойдат гости 20 човека на парти да можем да играем заедно със същата играчка", заяви Ралев.
Относно конкурсите за дизайн той отбеляза, че е добре да има различни формати,за да може всеки да прецени нивото на другите и да получи радост и удовлетворение чрез признанието, което може да получи от участието си.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В последния работен ден от седмицата, темите от деня в предаването "Форум“ коментираха политическият анализатор и преподавател в НБУ Любомир Стефанов и Пламен Димитров от Българското геополитичиско дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Политически обзор на седмицата - кризата с боклука и последствията след..
Преди седмица жителите на Белица излязоха на протест заради състоянието на пътищата в района. Пътната отсечка с дължина над 63 км свързва Софийска с Пазарджишка област, като е и най-пряката връзка между столицата и град Панагюрище. Освен това пътят свързва няколко села в района с по-големите населени места. По думите на шофьори и живеещи..
Няколко изложби, посветени на живота и изкуството, което създават Жан-Клод и Кристо Явашев, привличат почитателите им в различни градове - едната изложба е в Париж, друга предстои да бъде открита в София, както и една изложба в Габрово. Освен това наскоро Париж кръсти нов площад на името на артистите Кристо и Жан-Клод. Площадът се намира в..
Сигнали в социалните мрежи предизвикаха дискусия относно състоянието на третокласния републикански път Горна Малина-Смолско. Дължината му е почти 33 км, като свързва населените места Горна Малина-Белопопци-Байлово и Смолско, всички от които попадат в Софийската област. В най-компрометираните участъци пътят е в окаяно състояние, осеян с дупки,..
Граждани от цяла София помагат за справянето с кризата с отпадъците в столичните райони "Красно село" и "Люлин", след като договорът с фирмата, която извозваше отпадъците изтече. Кметът Васил Терзиев отказа да приеме оферта от фирмата, която надхвърля трикратно прогнозната цена от 200 лв. на тон. Няма да плащаме такса "рекет“, обяви кметът на 5..
Любов Костова е човекът зад Софийския фестивал на науката, който догодина ще навърши 15 години - Famelab. Тя получи почетният орден на Британската империя, признание от самия крал Чарлз III, за нейната изключителна мисия – да направи науката човешка, вдъхновяваща и достъпна. Пред Радио София Костова посочи, че Софийският фестивал на науката е..
Израел и Палестина приеха първата стъпка от споразумение за спиране на огъня и връщане на заложници. По силата на споразумението, предложено от американския президент Доналд Тръмп камиони с хуманитарна помощ започват да влизат в района. Подкрепеният от САЩ план предвижда спиране на огъня в Газа и освобождаване на останалите заложници срещу..