„Mom got a job” е кампания на организацията „Мулти Култи“, в която майки мигранти разказват за професионалния си път, въпреки препятствията, с които са се сблъскали.
Пред Радио София Бистра Иванова от екипа на „Мулти Култи“ сподели, че кампанията е свързана с емпатия, връзки между хората и интересни истории.
„Вече 13 години работим чужденците в България да се интегрират. Последната година си партнираме със сайта mami.bg за една обща поредица „Аз съм мама предприемач“, фокусирана върху майки предприемачи, които са чужденки. Направихме видео поредица с 9 такива жени, които идват от целия свят – от Малайзия, Русия, Украйна, Америка, Германия, Афганистан, които развиват различен бизнес“, каза Бистра Иванова и даде пример с жена, която пристига от Малайзия в София с трите си деца и се сблъсква с проблеми, искайки да ги запише на детска кухня. Затова създава мобилно приложение за детските кухни в София, което вече работи.
Друга от жените е Елена Шагай, чийто бизнес е свързан със сладкарство. Тя пристига в България от Украйна преди 5 години, по образование е вирусолог.
„Аз съм творчески човек и исках да изразявам емоциите си чрез нещата, които правя. Мислих какво мога. Поркай децата много се интересувам от храна и направих бизнес с меденки. В Украйна това е много популярен бизнес, в България не е така. Меденките ми са букети, 3D колички, зайчета, морковчета, коледен венец“, каза Шагай.
Тя добави, че вече има постоянни клиенти не само от България, но и от чужбина.
„От Сеул имаме постоянни клиенти, Ванкувър, Дубай“, изтъкна Елена Шагай.
Друг пример за добра интеграция в чужбина идва от Кейси Ангелова. Тя пристига в България от Америка преди 15 години и е един от основателите на „Мулти Култи“. Занимава се храна и алкохол, което скоро я отвежда в Шотландия.
„В момента аз съм на училище за уиски. Уча се да приготвям висококачествен алкохол и ще го използвам за нашата ракия. Живеейки в България разбирам колко хубаво е – земята, климат, всичко. В момента съм в Шотландия и като ми сервират домати си казвам, че не мога да ги ям, защото знам, че след един месец българските домати ще станат и ще се 100% по-добри“, казва Кейси Ангелова.
Интеграцията на мигрантите у нас не е лесна задача, тъй като няма финансирани от държавата езикови курсове, изтъкна Бистра Иванова от „Мулти Култи“. По думите й, България има нужда от работна ръка и най-малкото, което може да се направи е да се предложи езиков курс, защото без език, човек много трудно би се интегрирал, казва тя.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..