Европейският икономически и социален комитет прие становище за предложението на ЕК за създаване на Резерв за таланти на ЕС. Това ще бъде първият доброволен инструмент на равнище ЕС за предлагане и търсене на работа за граждани от трети страни, отворен за присъединяване за заинтересованите държави-членки.
Очаква се по-късно през годината инициативата да бъде окончателното одобрена от новосформираните органи след изборите за ЕП.
Порталът ще съдържа обяви за работа за ниско, средно и висококвалифицирани лица, търсещи работа за дефицитни професии в Евросъюза.
Само работодателите, установени в тези държави-членки, ще могат да публикуват свободните си работни места. Инициативата цели да подкрепи и изпълнението на партньорства за таланти, стартирани с Мароко, Тунис, Египет, Пакистан и Бангладеш.
Електронната платформа ще бъде структурирана по начин, който напасва потребностите на работодателите и уменията и квалификацията на работниците от трети страни.
"Предложението за регламент за създаването на този резерв е част от пакет от инициативи на ЕК и те са свързани с проблем, който засяга фирмите в цяла Европа – недостига на хора, и то с правилните умения, коментира пред БНР-Радио София Мария Минчева – зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК) и член на Група 1 Работодатели на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), съдокладчик по становището на ЕИСК.
Тя отбеляза, че има редица държави като Канада, Австралия, САЩ, където има електронни платформи за кандидатстване за работа, но такова право там нямат хора от трети страни. В Европейския съюз този въпрос се решава на ниво държава членка. Пример за това е Германия.
"Като работодатели ние от БСК приветстваме инициативата. Без хора нито може да стартира бизнес, нито да се пристъпи към разширяване, подчерта Минчева. – Очакваме България да се присъедини към платформата, когато тя бъде изградена."
Доброто интегриране на мигранти и като работещи ще подпомогне и на социалноосигурителните системи.
По мнението на Минчева, платформата трябва да е практична, лесна за ориентиране и за използване от потребителите, да не е свързана с бюрокрация и да дава място и възможност за участие на социалните партньори.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..