"Младежда" се зароди преди почти две години, а идеята за основаването беше, че аз като преподавател с 10 години в сферата исках да комбинирам формалното и неформалното обучение. Работила съм дълго време в сферата на формалното обучение, но започнах чрез програмата "Еразъм" да участвам в неформални обучения и видях какъв огромен потенциал крие комбинирането на тези два метода", каза тя.
По думите й първата кауза, в която са инвестирали време, усилия и любов е събитието "Езиково кафе", чийто фокус е върху практикуването на чужди езици чрез игрови подход и неформални срещи. Харалампиева отбеляза, че неувереността и притеснението, че понякога човек ще направи грешка и ще се изложи пред групата много често спъва процеса на изучаване на език. Поради това неформалният метод изключително много помага на хората да се отпуснат. Три години след старта на обучението вече се включват и хора от други държави.
"Ние работим с международни партньори и обученията, които организираме на международната сцена са финансирани по програма "Еразъм+". Последното обучение, което организирахме беше младежки обмен, като в този случай младежи от различни държави могат да се включат, могат да пътуват, да се обучат на различни полезни умения. Ние се фокусираме на обучение чрез игрови методи, по-неформален подход и разбира се в комбинация с формалния подход", заяви тя.
Харалампиева посочи, че обучението във Врачанския Балкан е било фокусирано върху бърза и адекватна реакция в ситуации свързани с военна и ядрена заплаха. Идеята е освен да се дадат тези необходими умения на младежите, да им бъде помогнато да работят в екип, да създадат заедно общност, приемствена и топла подкрепяща среда, тъй като това е изключително необходимо в подобни кризисни ситуации. Първата част на обучението е била интерактивна лекционна (даване на първа помощ, строене на подслон, събиране на ресурси, самозащита и боравене с оръжия), а втората е била игрова със сигнал за ядрена заплаха през 12 ч. през нощта.
"Имаше много интерактивни игри, с които можеха да печелят, някакви допълнителни награди, както и социална игра, която целеше да тества как те биха реагирали, как те биха построили една нова общност в подобна ситуация", каза Харалампиева.
Тя допълни, че в подобни кризисни ситуации щетите биха били минимализирани, ако човек притежава необходимата подготовка. Освен това заяви, че в образователната система има пропуски на подобен тип обучения. През август 2024 г. предстои следващо обучение организирано от "Младежда", което отново ще се проведе във Врачанския Балкан, като темата ще бъде върху кризисни ситуации причинени от природни бедствия. Всички желаещи могат да заявят участие на страницата на "Младежда" във фейсбук и инстаграм.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..
Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..
През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..
От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..
Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..
Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..
Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..