Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Образ и присъствие" - изложба на Катерина Кацарова

Снимка: Ани Петрова

Музеят "Борис Христов" представя изложбата на 20-годишната художничка Катерина Кацарова. Нейните над 20 иконографски творби напомнят на публиката за срещата между небесната духовност и земния, ефимерен свят на реалността. Всяко от представените произведения е проникнато от нейното искрено почитание към конкретен светец или свещена фигура. Изображенията са в ярки цветове и с палитрата, състояща се предимно от символичните нюанси на златно, червено и зелено. Обединени под общото заглавие "Образ и присъствие" творбите във втората самостоятелна изложбата на художничката препращат към връзката между изображението и идеята за въплъщението. Кацарова е родена в Монреал (Канада) през 2003 година, но е израснала и живее в София. Работи основно с акрилни бои, маслен пастел и цветни маркери. Концентрира се върху създаването на картини, изобразяващи религиозни и исторически сюжети. Първата си самостоятелна изложба е поканена да направи, когато е едва 16-годишна, в галерия "Дебют". Катерина е носител на редица награди от български и международни конкурси, сред които награди  от конкурса "Раждането на спасителя", "Апостола на свободата".

 

По думите й експозицията е фокусирана върху излъчването на иконографски образи и най-вече изразявайки нейното преклонение пред образите на светци и библейски фигури. Когато има свободно време винаги се старае да нарисува нова картина или икона. Сюжетите избира не само спрямо православния календар, но и спрямо образец, който много харесва. Моментът, в който е осъзнала, че е вярваща е бил в ранната й възраст:

"Бях доста малка, на около 10 години, имах трудно детство и през този период вярата ми помогна да намеря някакъв сигурен пристан. Оттогава съм вярваща и това се проявява просто по различни начини. Аз тогава още не рисувах, но в последствие започнах постепенно да вкарвам своята вяра и в изкуството, което създавах", каза тя. 

Изкуството и вярата са пренасочили страха и тревожността й в по-смислени посоки, а в по-късен етап от живота й за това е допринесъл и спортът. Кацарова заяви, че вярва в спасението и единственият начин, по който при нея то може да стане е чрез труд в много направления.


"Без да се тренира духът не могат да се постигнат високи резултати в спорта. Аз смятам, че имам още много да работя в тази посока така или иначе. На първите ми състезания съм имала твърде голяма тревожност или притеснение, но постепенно с всяко следващо успявам да се откъсна все повече от тези неща и да се опитам да възприемам събитията, или света какъвто е, за да контролирам това, което зависи от мен", заяви Кацарова.

Във втората част на изложбата си тя засяга всякакви теми и най-различни образи - жираф, индонезийско момче, тигър, българска история, Волтер, Дюрер и др. Какви са капаните на съвременния свят и модерността?

"Капаните за духа са навсякъде, те биха могли да са дехуманизацията чрез прекаленото обсебване от социалните мрежи, за това как човек поставя своята идентичност редом със социалните мрежи. Мисля, че другата част, която би накърнила душевния свят на съвременния човек е това, той да забрави изцяло традиционните ценности в обществото, защото много от тях неслучайно са надживели хиляди поколения. Такива са смирението, почитта към родителите и чувството за вина. Съвестта липсва на съвременния човек. Той не само живее за мига, но и никога не поглежда назад дотолкова много, че всеки помен от съвест му е чужд", каза Кацарова. Тя сподели, че без спорта и изкуството е щяла да бъде един много меланхоличен човек.


"Според мен трябва да се уподобим на Адам и Ева в ада, които Христос слиза да спаси във Велика събота и отново да се докоснем до старите, но непреходни морални устои на християнството. И да си зададем въпроса не само защо сме християни, а дали мислим всеки ден през годината като едни истински вярващи", отбеляза тя.

По думите й опасността да забравим тези устои е постоянно сред нас, защото можем да стигнем до прекомерна гордост, която е един от най-големите грехове, присъщата на човека гордост, вярата само в себе си и собствените си възможности.

"Нея трябва да я има, но да си припомним, че все пак без Господ, както е казал апостол Павел, "без Него не можете да правите нищо". Защото не може да се създава изкуство, не може да се правят постижения в една сфера без Божията благодат", заяви Кацарова.


Тя посъветва хората да се въздържат от приемането на голяма част от информацията, тъй като тя е излишна и ни изпълва с нечисти помисли, изкушения и внушения, защото тя е едно голямо внушение. Повлияна от стоическите произведения на Марк Аврелий, Сенека и Епиктет Кацарова е открила, че в техните съчинения личи стремежът на човек да контролира собствената си личност до такава степен, че външният свят да не й влияе по никакъв начин и да не нарушава нейната цялост. Посланието към младите хора, която тя отправи е, че трябва да се замислят повече върху качеството на своите постъпки в дългосрочен план. "Великден е шансът ни да намерим изгубената си връзка с Бог. Всеки ден ние сме едни начинаещи, които отново преминават през пътя към спасението, което ни чака, стига да полагаме усилия и душевни подвизи", заяви младата художничка.  

Изложбата продължава до 9 май и може да бъде разгледана всеки работен ден от 14.00 до 17 .00 часа.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 11.12.24: Ролята и функциите на районния кмет. Задължения без права (средства)

Коментаторите на "Форум" днес разсъждаваха и дискутираха по следните теми: (Изкуствено създаденото) напрежение между участниците на движение . Живущи срещу велосипедисти, срещу шофьори… Неравнопоставеност на пътното платно. Каруците – забранени за центъра на София, ама уж…Напрежението понякога се подклажда и от общински съветници..

публикувано на 11.12.24 в 18:35

Може ли да се преподават ценности в училище? Как и кои?

След проведено проучване от пролетта на т.г., от платформата Преподаваме.бг са изготвили различни наръчници за интегрирано преподаване на ценности в гимназиален етап в часовете по български език и литература, история, география, философия и гражданско образование. Проучването сред над 400 учители показва, че въпреки заявената като много..

публикувано на 11.12.24 в 17:40
Крис Гран

Новата си песен "Промяната" Крис Гран посвещава на грижата за психичното здраве

В предаването “Добър вечер, София“ той разкри:  “Напоследък животът през моите очи е постоянна промяна. Дори като се обърна назад, все едно съм живял няколко живота“. Певецът поясни, че преживява динамичен период, по думите му - с много размествания на пластовете. “Приемам промяната като нещо положително за моето израстване“, коментира..

публикувано на 11.12.24 в 16:45
Последният випуск от програмата е горд със сертификатите от обучението

Жени от 18 до 65+ ще продължат да усвояват дигитални умения и догодина

Обучителната програма “Жените в технологиите”, предоставяща безплатни курсове за жени за базови дигитални умения, постигна всички заложени цели, поставени в началото на годината, отбеляза служебният социален министър Ивайло Иванов при подписване от страна на от МТСП, Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) и китайска технологична компания..

публикувано на 11.12.24 в 16:31
Офис на BETL в Силистра

Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени

Едно-две поколения знаеха, но бяха позабравили какво значи финансова пирамида. Десетилетието след 10 ноември 1989 г. беше златен период за "Лайф чойс", "Ист-Уест интернешънъл" и други, които използвайки паниката на хората от невиждана дотогава инфлация, търсеха печалби. Тези дни десетки хиляди българи "изгоряха" с милиони от новата..

публикувано на 11.12.24 в 15:46

За изход от кризата в "Топлофикация София" СОС ще търси държавата

Над 3 часа продължи извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС), на което бе изслушано ръководството на "Топлофикация София" във връзка с текущото състояние на дружеството и зачестилите аварии в редица квартали на града. Конкретно решение така и не бе взето, предаде репортер на БНР-Радио София. Беше отчетено, че..

публикувано на 11.12.24 в 15:02