Пред Паметника на Незнайния воин в София се състоя тържественият водосвет на бойните знамена и знамената-светини по случай Деня на храбростта и празник на Българската армия.
В ритуала участва и президентът Румен Радев, който коментира пред журналисти необходимостта от реализация на проектите за модернизация:
"Точно в днешното време на кризи, войни и несигурност не можем да си позволим да свикнем с неглижирането на Българската армия, където процесите по модернизация и грижи за личния състав все още се движат твърде мудно. Вие помните, че ми отне свикването на няколко последователни Консултативни съвета за национална сигурност, за да се задвижи най-сетне процесът по модернизация. На настоящия парламент му отне почти година, за да приеме разработената и внесена от служебното правителство на господин Донев инвестиционна програма за модернизация".
Радев приветства решението за увеличаване на заплатите на военнослужещите:
"Искам да поздравя Народното събрание и партиите, че най-сетне се вслушаха и взеха решение за повишаване на заплатите - една важна, много важна, но закъсняла и недостатъчна мярка. Необходим е цялостен пакет от мерки за връщане на привлекателността на военната професия".
"Още тази есен ще получим първите 2 самолета, които обаче ще останат в САЩ, нашите техници да се учат на тях. Те ще дойдат в края на първото тримесечие. Следващата година ще се получат и първите страйкъри, които трябва да бъдат асемблирани в България, и първият кораб трябва да бъде вече на вода готов. Вторият кораб също ще бъде на вода, тоест, първите бойни средства и в авиацията, и в сухопътните войски, и във военноморските сили ще се появят реално, и, ако догодина има парад, може и да летят първите Ф-16".
Работна група с представители на държавни институции и организации започна работа по изготвянето на нова Национална стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност, съобщават от ресорното министерство. „Изработването на нова Национална стратегия ще предостави ясна рамка за развитието на..
Общо 50 880 са констатираните нарушения на трудовото законодателство само за първи три месеца на 2025 г. Това са установили контролните органи на ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) при извършени 13 091 проверки. Над три пъти повече обекти, работни места, машини и оборудване, са застрашавали пряко живота и здравето на работещите, съобщават от..
Навръх големия християнски празник Цветница Военномедицинска академия - София, организира кръводарителска акция под надслов “Бъди един от нас: Дари кръв – спаси живот!”, съобщават от здравното заведение. Всеки, който желае да се включи, може да го направи на 13 април между 10.00 ч. и 15.00 ч. във временния пункт за кръводаряване в столичния храм..
Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата година,..
Столичният общински съвет заседава днес извънредно от 11 часа заради отпадъците на София. "Всякакви спекулации и всяване на паника сред населението по темата с отпадъците трябва да спрат. Затова свиквам извънредното заседание, на което ще бъдат поканени всички отговорни институции", заяви председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров..
Заради строително-ремонтни дейности по бул. "Александър Стамболийски" , от "Софийска вода" предупреждават, че се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа в района на ж.к. "Западен парк" - бл. 39, бл. 40, бл. 41 и близкия хипермаркет. При продължителност на строително-ремонтните дейности над 12 часа ще бъде осигурено алтернативно..
Традиционните "Пролетни срещи с растенията" в Ботаническата градина на БАН в София започват от днес и ще продължат до 17 април, съобщават от екипа. В юбилейната седмица на гората посетителите на градината ще могат да се насладят на тематична изложба, посветена на Мушкатото - от градината на баба до съвременните сортове, а също и на интересна и..