Софийският фестивал на науката е празненство на науката и технологиите, с представяния на водещи български и световни учени, дискусии, демонстрации, интерактивни работилници за ученици и възрастни, интердисциплинарно представяне на взаимодействието между наука и изкуство. Подробности разказа Елица Стоилова.
"Проектът за Краси е много интересен, защото е един от необикновените проекти на нашата платформа. В повечето случаи чатботовете с изкуствен интелект се възприемат като ботове за клиентско обслужване или за маркетинг и продажба, за редовни бизнеси свързани с различни продукти и услуги. Има и по-специфични ботове, като например такъв на железарски магазин, или на университет, или на библиотека. Краси е интересен с това, че всъщност е първият чатбот на нашата платформа за такова събитие и работим с предположение какво ще им е интересно на потребителите да попитат. В дадения момент Краси може да дава информация за отделни събития от типа на това в коя зала ще се проведе, от колко часа, за какво става въпрос в събитието, кой е лектор. Това е огромно количество информация, защото самият фестивал има над 60 събития и 21 работилници за деца в рамките на 4 дни. Някои се повтарят повече от един път, както например са работилниците, над 120 лектора участват, освен това има книжарница за научна литература, има научен панаир. Страшно много са в София Тех Парк и едновременно с това са разхвърляни в много зали и локации", отбеляза тя.
Освен това той дава информация за цялата логистика и транспорта, като тази година на Краси му предстоят и други фестивали. Софийския фестивал на науката е първият фестивал, на който има чатбот. Технологията не е нова, но донякъде организаторите не се сещат, че по този начин могат да улеснят потребителите да преживеят по-пълноценно фестивала, заяви Стоилова. Образът на Краси е генериран от изкуствен интелект специално за Софийския фестивал на науката.
"За младите поколения това е естествен начин за комуникация и донякъде използването на аватари в чатботовете скъсява дистанцията. Забелязваме, че вече е тренд сред клиентите на нашата платформа да използват изкуствен интелект за да генерират специфичен, уникален аватар за своя чатбот. Така, че Краси се присъединява към компанията на уникални аватари създадени от изкуствен интелект", сподели тя. По думите ѝ чатботът на НБУ е бил първият в България за образователна институция, а от университетска библиотека от Хонконг са проявили интерес към чатбота на Варненската библиотека.
"Компании в Азия, които работят с чуждестранни клиенти имат нужди от европейски тип, от този тип чатбот", каза Стоилова. Тя посочи, че AI навлиза и в журналистиката и има набор от инструменти, които отлично се справят с корекция и рециклиране на информация от един в друг формат и хората, които работят в медиите трябва да ги познават, за да са актуални.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..