Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През април

Столичният инспекторат извърши над 770 проверки за замърсяване

Снимка: Столичен инспекторат

От началото на април на територията на Столичната община екипите на Столичния инспекторат са извършили 742 проверки на строителни обекти и още 30 на други потенциални замърсители на околната среда.

Контролът е свързан със замърсяване на общински терени от строителни дейности и други работни процеси, от които следва замърсяване.

Най-често при проверките на строителните обекти са констатирани нарушения за замърсяване на пътните платна и тротоарите от непочистени гуми на камионите, разпиляване на строителни отпадъци и материали и разполагане на съоръжения по тротоари, липса или частична плътна строителна ограда и др.

За констатираните нередности са съставени 172 акта. Още 103 строителни фирми ще получат актове, които са в процедура по изготвяне.

Проверките са обхванали почти всички райони като  „Студентски“, „Подуяне“, „Витоша“, „Лозенец“, „Надежда“, „Триадица“, „Сердика“, „Панчарево“, „Слатина“ и др.

През април екипите на Столичния инспекторат направиха и близо 30 проверки на обекти като автосервизи, пунктове за смяна на гуми, складове, работилници и цехове, както и по сигнали за горене на отпадъци в частни и общински имоти.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тол таксите скачат от 1 април, винетките поскъпват от 1 май

Поскъпването на винетките ще влезе в сила от 1 май, а новите по-високи тол такси за ползване на републиканската пътна мрежа от тежкотоварните автомобили и автобусите са в сила от 1 април, като ново поскъпване на тарифите е прието и от първи септември.  Постановлението на правителството е с днешна дата и публикувано в Правната информационна система на..

публикувано на 31.03.25 в 16:04

В спецакция "райски газ" в София иззеха над 4000 капсули, има арестувани

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества са иззети при полицейски акции в София, съобщиха от МВР. При първата спецоперация, проведена на ул. "Жак Натан", служителите на реда спрели за проверка лек автомобил "Опел Астра", управляван от 53-годишен мъж. В колата били открити и иззети 2064 капсули диазотен оксид. По-късно..

публикувано на 31.03.25 в 15:26

Задържаха жена в Перник за поставяне на ботокс без правоспособност

58-годишна жена е била задържана в Перник за поставяне на ботокс без съответната правоспособност, съобщиха от полицията. Арестът е извършен при специализирана полицейска операция на 28 март. Служители от сектор "Противодействие на икономическата престъпност" при ОДМВР – Перник проверили апартамент в пернишкия квартал "Изток". В жилището..

публикувано на 31.03.25 в 14:56
Проверка на общински съветници в завода за отпадъци на Столична община

Ваня Григорова предрича екокриза в София заради завода за отпадъци

Тонове боклуци, които ще отидат на сметището, това видяха общинските съветници от ГЕРБ - СДС в завода за боклук в София. Работещи съоръжения видяха колегите им от "Демократична България, Спаси София, Продължаваме промяната". Екологична криза в София предсказва Ваня Григорова от "БСП за България". Директорът Николай Савов отрича да има проблеми..

публикувано на 31.03.25 в 14:55

Питат младите в София за участие в кампании за четене и доброволчество

Столичната община кани младите хора в София на възраст 15-29 години да участват в две нови анонимни онлайн проучвания . Допитванията са организирани от общинската дирекция "Спорт и младежки дейности" в сътрудничество с Клъстер „Мехатроника и автоматизация“, в рамките на проект SKYLA Interreg Europe. В едната анкета се пита " Харесва..

публикувано на 31.03.25 в 11:28

Изслушват двамата кандидати за главен архитект на Столичната община

Двама кандидати достигнаха до последния етап на конкурса за главен архитект на Столичната община.  Това са арх. Георги Славов и арх. Богдана Панайотова, ĸoитo са допуснати до участие в интервю с краен резултат от практическия изпит най-малко 4 според системата за оценяване, одобрена от конкурсната комисия. Интервютата с двамата кандидати щe..

публикувано на 31.03.25 в 08:53

Новият главен архитект на София ще бъде арх. Георги Славов или арх. Богдана Панайотова

Двама кандидати достигнаха до последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщиха от Столичната община. Това са арх. Георги Славов и арх. Богдана Панайотова , ĸoитo са допуснати до участие в интервю с краен резултат от практическия изпит най-малко 4, според системата за оценяване, одобрена от конкурсната комисия. Всеки член на..

публикувано на 28.03.25 в 15:34