В началото на кампанията за изборите 2 в 1 на 9 юни в студиото на БНР-Радио София гостуват Марио Русинов и Жоро Пенчев от "Обединение за честни избори" (ОЧИ). Организацията е инициирана и създадена от организации като Фондация "Общество.бг" и Антикорупционният фонд (АКФ), Сдружение "Данни за добро", журналисти и други обществено активни граждани.
Платформата на ОЧИ има за цел да следи изборния процес, да води борба срещу измамите и купуването на гласове.
Толкова години след идеята на Робер Шуман, Европа продължава да ръководи великите политически сили на Стария континент. Трябва да сме доволни, че сме част от този клуб, възприел ценности, с които обществата вървят напред, коментира Жоро Пенчев от "Общество.бг":
"И ние искаме да сме развити и богати, но това е последствие, страничен ефект от възприетите и установени там правила на демокрацията. Взаимоотношението с Европейския съюз (ЕС) е в основата и на конфликтите в управлението през последните 8-10 години – дали Европа да възприемаме само като донор или като поле, на което да намерим своето място и активно да участваме."
По мнението на Пенчев, последните основни политически полюси в управлението не се различават коренно идеологически. Разликата е в перцепцията относно честност/корупция, кой работи в интерес на гражданите, и кой – за себе си. Граждански фигури липсват в листите, защото не искат да бъдат свързвани с партии, избирателите също се умориха от избори и безрезултатни опити за промени.
Според Марио Русинов, който е от АКФ, в България има всички предпоставки за провеждане на честни избори. Дефицитите могат да се забележат при главни участници: ЦИК е нормативно ограничена, но и самите ѝ членове са малко инертни; от партиите се сочат се с пръст, не използват качествено инструментите, с които разполагат; с членовете на секционните избирателни комисии трябва да провеждат предварителни обучения и тренинги.
"Европа е и мир – допълни Русинов. – Континентът векове е раздиран от конкуренция и конфликти, а ето – от 1950 г. насам страни, които са били врагове и съперници, вече работят ръка за ръка. Свидетели сме не само на общ пазар, а и на свободно пътуване, учене, подобряване качеството на живот."
На българското общество се предлагат различни посоки и хипотези, не остава пространство за създаването негов обединяващ разказ, коментира още Пенчев. Разговорът за европейското общество е наситен идеологически. Би трябвало българите да сме по-мотивирани да участваме в евроизборите, защото това показва цивилизационния ни избор.
Според Русинов ЕП може би не е най-силната европейска институция, но тези избори са ключови, заради големия натиск от крайно десни и крайно леви партии. Нашият вот ще определи духа на времето и посоката на движение на Стария континент.
Чуйте разговора на Даниел Ненчев.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..