"При нашите деца на 15-16 годишна възраст момичетата са на първо място в Европа по пушене, а момчетата са на второ място след Хърватия. Това са бъдещите родители. В тази посока насочваме вниманието и с нашата организация правим презентации, като последната, която осъществихме беше в Гоце Делчев. Интересът на децата е много голям, също и на родителите, както и на учителите", каза тя.
Има ли безвредно пушене, предвид новите устройства на пазара?
"Винаги моят отговор е категоричен - безвредно пушене няма. Ако сравним конвенционалната цигара с бездимните цигари например, това са независими изследвания, които са проведени в последно време и те показват, че летливите вещества са абсолютно същите. Да, ще кажат, че концентрацията е малко по-ниска, но концентрацията на никотина в дима от бездимната цигара е 84% от дима в конвенционалната цигара. В точка 8 от Конвенцията за контрол на тютюна изрично е отбелязано, че пределно допустими концентрации няма. Така, че и по-ниската концентрация маже да увреди", заяви д-р Ангелова.
По данни от последно проучване в Бостън влиянието на деветте химикала съдържащи се в електронните цигари VAPE влияят много пагубно върху кръвоносната система. Те променят кръвоносните съдове по същия начин, както ги променят диабета и артериалната хипертония и за съжаление се пушат най-вече от младите хора. В България белодробните болести са на първо място по заболеваемост и хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), по-известна като "болестта на пушачите" е вече на трето място в света като причина за смърт.
Д-р Ангелова посъветва хората когато имат по-продължителна кашлица повече от 8 седмици, особено при пушачите и при пасивните пушачи да потърсят помощта на специалист. Това е заболяване, което ако се диагностицира на време, те могат да живеят с него без да имат чести влошавания. Ако не се диагностицира и пушенето продължи, то тогава състоянието много рязко може да бъде влошено. По данни на Европейската здравна комисия между 10 и 15% от населението в България има ХОББ. В същото време данните от НЗОК показват, че 96 хиляди души се лекуват от ХОББ.
"Ние отправяме нашето послание чрез личните лекари, с направление до пулмолог всеки един пушач, пасивен пушач, бивш пушач, а това е по-голямата част от населението да потърсят помощта на нашите прекрасни пулмолози в цялата страна. Нашата цел е ранно да диагностицираме ХОББ и да започнем навременно лечение. Защото това е изключително социално значимо заболяване, което ако не се лекува може да инвалидизира хората. Но и заболяване, което може да бъде под контрол", каза д-р Ангелова и добави, че лечението на всеки, който е диагностициран се поема от НЗОК.
Какви мерки трябва да се предприемат за ограничаване на тютюнопушенето?
По думите на специалиста проблемът е сериозен и за съжаление забраната за тютюнопушенето не се спазва в доста заведения и служителите на РЗИ срещат много затруднения и агресия, когато упражняват съответния контрол. Д-р Ангелова отбеляза, че тютюнопушенето е избор на всеки един човек и най-вече трябва да се промени начинът на мислене, а не толкова рестрикциите. Освен това процент от акциза трябва да отива за превенция и профилактика.
За прегледите има задължително записване само онлайн чрез сайта на Института за здравно образование (още от началната страница всички пътища водят към записването). За улеснение на работещите, има и телефон за информация - 070010126 (на цената на градски разговор, според тарифния план за мобилни мрежи), който е активен след 17 ч. в делнични дни и между 10 и 16 ч. в почивни дни, до края на месец май 2024 г.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..