"При нашите деца на 15-16 годишна възраст момичетата са на първо място в Европа по пушене, а момчетата са на второ място след Хърватия. Това са бъдещите родители. В тази посока насочваме вниманието и с нашата организация правим презентации, като последната, която осъществихме беше в Гоце Делчев. Интересът на децата е много голям, също и на родителите, както и на учителите", каза тя.
Има ли безвредно пушене, предвид новите устройства на пазара?
"Винаги моят отговор е категоричен - безвредно пушене няма. Ако сравним конвенционалната цигара с бездимните цигари например, това са независими изследвания, които са проведени в последно време и те показват, че летливите вещества са абсолютно същите. Да, ще кажат, че концентрацията е малко по-ниска, но концентрацията на никотина в дима от бездимната цигара е 84% от дима в конвенционалната цигара. В точка 8 от Конвенцията за контрол на тютюна изрично е отбелязано, че пределно допустими концентрации няма. Така, че и по-ниската концентрация маже да увреди", заяви д-р Ангелова.
По данни от последно проучване в Бостън влиянието на деветте химикала съдържащи се в електронните цигари VAPE влияят много пагубно върху кръвоносната система. Те променят кръвоносните съдове по същия начин, както ги променят диабета и артериалната хипертония и за съжаление се пушат най-вече от младите хора. В България белодробните болести са на първо място по заболеваемост и хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), по-известна като "болестта на пушачите" е вече на трето място в света като причина за смърт.
Д-р Ангелова посъветва хората когато имат по-продължителна кашлица повече от 8 седмици, особено при пушачите и при пасивните пушачи да потърсят помощта на специалист. Това е заболяване, което ако се диагностицира на време, те могат да живеят с него без да имат чести влошавания. Ако не се диагностицира и пушенето продължи, то тогава състоянието много рязко може да бъде влошено. По данни на Европейската здравна комисия между 10 и 15% от населението в България има ХОББ. В същото време данните от НЗОК показват, че 96 хиляди души се лекуват от ХОББ.
"Ние отправяме нашето послание чрез личните лекари, с направление до пулмолог всеки един пушач, пасивен пушач, бивш пушач, а това е по-голямата част от населението да потърсят помощта на нашите прекрасни пулмолози в цялата страна. Нашата цел е ранно да диагностицираме ХОББ и да започнем навременно лечение. Защото това е изключително социално значимо заболяване, което ако не се лекува може да инвалидизира хората. Но и заболяване, което може да бъде под контрол", каза д-р Ангелова и добави, че лечението на всеки, който е диагностициран се поема от НЗОК.
Какви мерки трябва да се предприемат за ограничаване на тютюнопушенето?
По думите на специалиста проблемът е сериозен и за съжаление забраната за тютюнопушенето не се спазва в доста заведения и служителите на РЗИ срещат много затруднения и агресия, когато упражняват съответния контрол. Д-р Ангелова отбеляза, че тютюнопушенето е избор на всеки един човек и най-вече трябва да се промени начинът на мислене, а не толкова рестрикциите. Освен това процент от акциза трябва да отива за превенция и профилактика.
За прегледите има задължително записване само онлайн чрез сайта на Института за здравно образование (още от началната страница всички пътища водят към записването). За улеснение на работещите, има и телефон за информация - 070010126 (на цената на градски разговор, според тарифния план за мобилни мрежи), който е активен след 17 ч. в делнични дни и между 10 и 16 ч. в почивни дни, до края на месец май 2024 г.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Събеседниците в коментарното предаване "Форум" тази седмица са: Владислав Панев - икономист и политик. Бивш съпредседател на Зелено движение и бивш член на председателския съвет на обединение Демократична България и Христо Радков - шеф на Българско обединение на шофьорите, бивш председател на Менса България. Те не само не избегнаха..
В централното фоайе на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" днес бе тържествено открита паметна плоча на проф. д-р Драган Бобев – един от пионерите в детската онкохематология в България. Именно в тази болница професорът дълги години завеждаше Клиниката по детска хематология и онкохематология. Инициативата е на Столичната колегия на Българския..
Музикантът Йоана Лилова подготвя мини турне из различни градове в България. Преди малко повече от две години музикантката издава нов албум, който обаче не успява да промотира по желания начин, а вече има възможност за това. “Албумът е изпълнен с доста меланхолия, но пък последния ни концерт в Казанлък, когато свършихме с изпълнението премина в едно..
Паркът за мечки Белица отвори врати за новия сезон и от днес започват обиколките за посетители. Какво трябва да знаем, ако решим да посетим парка и как премина зимния сезон за мечките и за най-младото мече Рико - чуйте от разговора на Мария Илиева с ръководителя на съоръжението Никола Попкостадинов. "Дори и да сте идвали в парка, има..
Интересен музикантски, певчески и актьорски многообразен състав се крие за заглавието “Отново в джаза“ . За да разкажат повече , гостуваха в предаването “Радиокафе“ Станислава Ризова, която е автор на идеята, режисьор и автор на спектакъла, Кристиян Кръстев - актьор в тази пиеса и саксофонист, Михаил Тодоров - тромпетист, който участва в..
Музикантът Павел Златаров, концертмайстор на Софийската филхармония и първа цигулка в квартет “Филхармоника” ни кани на концерт на квартета утре. Концертът носи името “Френска феерия” и е посветен на 150 г от рождението на Морис Равел. В програмата, могат да бъдат чути струнни квартети от Камий Сен-Санс, Дариус Мийо и Морис Равел. “Когато..
Пред Народното събрание от 18 ч. ще се проведе четвъртият национален протест в рамките на последния месец, откакто излезе наяве ужасяващият случай с Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник. Протестът, както и през предните три седмици, се организира спонтанно от граждани и организации, сред които "Невидими животни" и "Мечо и приятели"...