Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплатни белодробни изследвания за пушачи

Снимка: БГНЕС

Безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи ще се проведат в четири града в страната от специалисти-пулмолози. Изследванията са част от Националната кампания "За живот без тютюнев дим" на Института за здравно образование и Националната асоциация за профилактика на белодробните заболявания, посветена на Световния ден без тютюнев дим – 31 май. Спирометрията е неинвазивно изследване, което дава информация за функционалния капацитет на белите дробове, процесите на вдишване и издишване, количеството въздух, което преминава през белия дроб по време на нормалния дихателен цикъл и разпределението на кислорода в дробовете. Чрез него се определят функционални нарушения в белите дробове при наличие на белодробни болести. Подробности разказа д-р София Ангелова - председател на Националната асоциация за профилактика на белодробни заболявания.

"При нашите деца на 15-16 годишна възраст момичетата са на първо място в Европа по пушене, а момчетата са на второ място след Хърватия. Това са бъдещите родители. В тази посока насочваме вниманието и с нашата организация правим презентации, като последната, която осъществихме беше в Гоце Делчев. Интересът на децата е много голям, също и на родителите, както и на учителите", каза тя.  

Има ли безвредно пушене, предвид новите устройства на пазара?

"Винаги моят отговор е категоричен - безвредно пушене няма. Ако сравним конвенционалната цигара с бездимните цигари например, това са независими изследвания, които са проведени в последно време и те показват, че летливите вещества са абсолютно същите. Да, ще кажат, че концентрацията е малко по-ниска, но концентрацията на никотина в дима от бездимната цигара е 84% от дима в конвенционалната цигара. В точка 8 от Конвенцията за контрол на тютюна изрично е отбелязано, че пределно допустими концентрации няма. Така, че и по-ниската концентрация маже да увреди", заяви д-р Ангелова.


По данни от последно проучване в Бостън влиянието на деветте химикала съдържащи се в електронните цигари VAPE влияят много пагубно върху кръвоносната система. Те променят кръвоносните съдове по същия начин, както ги променят диабета и артериалната хипертония и за съжаление се пушат най-вече от младите хора. В България белодробните болести са на първо място по заболеваемост и хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), по-известна като "болестта на пушачите" е вече на трето място в света като причина за смърт.

Д-р Ангелова посъветва хората когато имат по-продължителна кашлица повече от 8 седмици, особено при пушачите и при пасивните пушачи да потърсят помощта на специалист. Това е заболяване, което ако се диагностицира на време, те могат да живеят с него без да имат чести влошавания. Ако не се диагностицира и пушенето продължи, то тогава състоянието много рязко може да бъде влошено. По данни на Европейската здравна комисия между 10 и 15% от населението в България има ХОББ. В същото време данните от НЗОК показват, че 96 хиляди души се лекуват от ХОББ.

"Ние отправяме нашето послание чрез личните лекари, с направление до пулмолог всеки един пушач, пасивен пушач, бивш пушач, а това е по-голямата част от населението да потърсят помощта на нашите прекрасни пулмолози в цялата страна. Нашата цел е ранно да диагностицираме ХОББ и да започнем навременно лечение. Защото това е изключително социално значимо заболяване, което ако не се лекува може да инвалидизира хората. Но и заболяване, което може да бъде под контрол", каза д-р Ангелова и добави, че лечението на всеки, който е диагностициран се поема от НЗОК.  

Какви мерки трябва да се предприемат за ограничаване на тютюнопушенето?

По думите на специалиста проблемът е сериозен и за съжаление забраната за тютюнопушенето не се спазва в доста заведения и служителите на РЗИ срещат много затруднения и агресия, когато упражняват съответния контрол. Д-р Ангелова отбеляза, че тютюнопушенето е избор на всеки един човек и най-вече трябва да се промени начинът на мислене, а не толкова рестрикциите. Освен това процент от акциза трябва да отива за превенция и профилактика.

За прегледите има задължително записване само онлайн чрез сайта на Института за здравно образование  (още от началната страница всички пътища водят към записването). За улеснение на работещите, има и телефон за информация - 070010126 (на цената на градски разговор, според тарифния план за мобилни мрежи), който е активен след 17 ч. в делнични дни и между 10 и 16 ч. в почивни дни, до края на месец май 2024 г.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17