Димитър Рангелов, разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот:
"Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с разрешаване на случаи с електрически нос, изкуствен интелект и подобни технологии.
Ползваме различни - 3Д реконструкции, геймификация, можеш с VR сетове да разрешаваш случая извън местопрестъплението. Започнахме с нетолкова добра резолюция и за една година сме в HD. Досега малко технологии са го позволявали. Опитваме се да ги качим на роботизирана платформа. Нашата камера не е 80 хиляди евро, а 1000, времето за заснемане и обработка е също много по-кратко. Събираме цялата информация от въздуха, правим и аудиоанализ. Генерираме с ИИ възможни сценарии.
Започваме от цялостния анализ. За съжаление, по-възрастните се опират само на опита си. Даваме им евтин и ефикасен инструмент. Реално местопрестъплението не е статична среда, времето за разследването му е от изключителна важност. Личната ни цел е да успеем да съберем платформа за около 10 хиляди евро и после да намаляваме цената. Ние сме научна група, част от полицейска академия и университет. Средната ни възраст на тези, които се занимаваме с технологии, е 25, на цялата група е 35 г.
На събитието "Човек срещу машина" на Ratio, което не е състезание, нито борба, ще покажа как машината помага на човека. Имаме цялостната разработка, която да се използва от човек. Но другият вариант е да се сложи на робо-куче или на колесна платформа, за да се установи безопасността на местопрестъплението.
Трябва да се гарантира безопасността на разследващите. Не винаги всичко е наред, целта е да имаме робот с устройство. Човекът го управлява, решенията са на следователя. Като се установи, че е безопасно, човекът взема устройството и влиза сам. Целта е да имаме практически действия, а не да имаме прекрасни играчки."
За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..
Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..
Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..
"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..
Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..
Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..
Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...