Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва 77-мото издание на фестивала в Кан

Снимка: Лазар Хрисимов

Започва 77-мият филмов фестивал в Кан. Той ще се проведе от 14 до 25 май 2024 година в Palais des Festivals et des Congrès в Кан, Франция.

Прожекциите на избрани филми в различни сегменти ще се проведат през този период, като церемонията по откриването ще започне на 14 май.

"Фестивалът започва с френската комедия "Второ действие" на режисьора Куентин Дюпю с участието на Леа Седу, френският актьор Луй Гарел и Венсан Линдон. Тази година има повече интерес не само от професионалисти: журналисти и критици, но и от обикновената публика. С 20% са нараснали апликациите за акредитации", разказва подробности от мястото на събитието журналистът Лазар Хрисимов.

Журито на фестивала ще бъде председателствано от Грета Гъруиг, първата жена-режисьор, успяла да реализира постъпления, надхвърлящи 1 млрд. щатски долара в боксофис класацията с "Барби". Тя, заедно със своите колеги, ще трябва да вземе решение кой от общо 22-та филма в състезателната програма ще вземе Златна палма.

Един от филмите, който е претендент за отличието е новата лента на Франсис Форд Копола -"Мегалополис". Филм, чийто трейлър излезе преди дни и обещава да е научно-фантастично произведение с големи амбиции.

"Той се завръща на Лазурния бряг след 45 години отсъствие. До този момент режисьорът има две Златни палми и новият му филм - футуристичен епос, така бих го определил, с участието на Адам Драйвър, Дъстин Хофман, Джон Войд и много други звезди се очаква да разтърси емоциите в Кан", споделя още журналистът Лазар Хрисимов.

Във филма на иранско-датския режисьор Али Абаси The Apprentice, включен в състезателната програма, участва българската актриса Мария Бакалова. Другото българско участие е на режисьора Константин Божанов с ко-продукцията на Швейцария, Франция и България The Shameless (Безсрамните).

Тази година ще бъдат връчени три почетни златни палми, като една от тях ще е за актрисата Мерил Стрийп.

"Появиха се слухове за съществуването на таен списък с 10 френски актьори и режисьори, които има възможност да бъдат обвинени за сексуално посегателство над жени", разказва за движението #MeToo (Аз също), което тази година е много застъпено на фестивала в Кан, Лазар Хрисимов.

Повече за 77-мото издание на филмовия фестивал чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна Спиридонова и Роман Михайлов

Ефирните Ян и Ин

В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна:  "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..

публикувано на 20.04.25 в 11:55
с.Долна Секирна, Великден

Да бъде светлина

Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!

публикувано на 20.04.25 в 11:35

Огънят като начин да бъдат разрушени стените, които ни скриват

От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Дарения и духовност

По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..

публикувано на 20.04.25 в 10:45
С адв. Пламен Димитров

С червено яйце, огряно от слънцето

Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..

публикувано на 20.04.25 в 09:53

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55