След доста години живот в Германия и кариера на криейтив директор за големи модни марки, Надежда Георгиева решава да се посвещава изцяло на изкуството. Наема си студио в Берлин и започва да търси собствен изразен език.
За няколко години тя задълбочава артистичната си практика, включваща живопис, скулптура и виртуална реалност. Работи с дърво, керамика, текстил, рисува, шие, бродира, изгражда необятни виртуални светове.
На 17 май 18:30 ч. в Гьоте-институт ще бъде открита нейната първа изложба, озаглавена от самата авторка "Невротичният балет на красотата и разрухата".
"Целият ми живот е бил на ръба на изкуството. Вътрешният ми глас винаги ме е водил да правя креативни неща, но сега реших да направя първата крачка – заяви в студиото на БНР-Радио София художничката Надежда Георгиева. – Различните материали и форми ме предизвикват да се захвана с тях. Импулсите от идеи постепенно изпълват пространството. С времето те диктуват как де се формирам като артист. Ставам канал за енергия, не мога да спра. Паралелно с това се ражда и поезията ми.+
Тя напуска България, когато е на 14 г. Отива при баба си, която е оперна певица в Германия. „Заливаха ме с изкуство, с език, с музика“, казва за онези години. Израснала е в операта, сред аромата на сцената, реквизита. Признава, че късно започва да се занимава със собственото си изкуство. Интересува се от дълбочината на нещата, връзките, преживяването. Насочва се към темите на живота – как успяваме, вътрешния ни диалог, развитието, какви сме като духовни същества, с какво занимаваме другите хора, с какво ги интригуваме да се замислят, какво оставяме след нас (климатичните промени)…
В изложбата ще бъдат показани три най-нови, последно създадени творби. Това са пластики, в които цветята заемат централно място: Wild And Beautiful Entity (текстил), Fragrant Bouquet (керамика, дърво) и A Dance With Time (текстил).
Куратор на експозицията е изкуствоведът Весела Ножарова.
По думите ѝ, Надежда Георгиева е можела да подреди първата си изложба и в Германия. Но занапред може спокойно да излага навсякъде.
"Рядко се среща толкова хомогенен артист, интегритет на живот и работа, търсения. При нея виждаме изключителна отдаденост, вдълбаване, сливане на личност и творчество. В света все повече се развенчава стигмата, че когато започваш да се занимаваш с изкуство, това те обрича на неуспех."
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..