Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се избегне спонтанен аборт

Снимка: Радио София

От 1993 година 15 май е Международен ден на семейството. Той е учреден от Генералната асамблея на ООН и целта му е да повишава информираността по въпроси отнасящи се за семейството. По данни на статистика всяка трета бременност в България завършва с аборт. На 31 май 2024 г. от 09:00 до 18:00 ч в Интер Експо Център ще се проведе Форум за женско здраве. Лектори ще бъдат топ специалисти в областта на профилактиката и лечението на различни женски заболявания, в АГ грижата, репродуктивното и пренаталното здраве, менопаузата и хормоналния баланс, гастроентерологията, онкологията и др. Освен чисто медицинските теми, програмата ще представи и теми, засягащи здравословния начин на живот и холистичния подход към него, храненето като здраве, значение на физическа активност, ментално и психологическо здраве, сексуално здраве, справяне със стреса и стремеж към дълголетие.

Посетителите ще избират между програмата в две отделни зали, а в прилежащото пространство на Конгресния център ще имат възможност да се запознаят с различни здравни услуги, специализирани клиники и лаборатории, ще чуят представяния на нови продукти и методи. Подробности разказа д-р Иван Сигридов, акушер-гинеколог "Проследяване на бременността".


По думите му не малка част от установените преди 12-та седмица аборти са по желание:

"Тук имаме леко разминаване. Майките, когато получат информация за своето бъдещо бебе, която не отговаря на очакванията им, или на семейството като цяло, тоест пътят не ги удовлетворява, сложен е, с неясен край, при тях бременността завършва по този начин. В нашата практика 8 от 10 аборта се случват с медикаменти в домашни условия. Ние проследяваме тези жени, но това означава, че върху тази статистика има поне още толкова, ако не и повече. Спонтанните аборти рязко се покачиха и тази тенденция не е от сега, тя е от 10 години и в последните 2-3 години има ускоряване. То е за постковид ерата и имаме една геометрична прогресия. Причините са множество."

Д-р Сигридов поясни, че има рискове и те са биологични и емоционални, като емоционалните са на първо място, защото минират следващите бременности. Освен това посочи, че върху този сегмент от абортите не се работи въобще. Биологичните смущения са по-тежки и затова се прибягва до неинвазивни аборти, уточни той. По думите му спонтанните аборти се случват често, когато се забременява без никаква подготовка.

"Инструкциите за развитие на мозъка, т. нар. "митохондрии" започват да се формират около 150 дни преди овулацията. Тоест, мозъкът се формира много преди забременяването. Грешки в инструкциите на бъдещия мозък, тоест митохондриите дефектират целия проект. Подготовката не е седмична, или месечна, но е няколкомесечна и трябва да бъде таргетирана. Има климатични сезонни изменения, лятото имаме един тип патология, а през зимата коренно различен тип патология. Различни заболявания се обострят, а други се успокояват така, че не е лошо да има и планировка, защото във всички статистики сме в първата тройка в Европа, в негативната им част", заяви специалистът.

Относно изкуственото зачеване той отбеляза, че повече от половината бременности са под някаква форма на асистенция. По думите му за мозъка на ембриона са най-важни витамините от група "Б", както и аминокиселините.

"По-важното е, че трябва да се сменят политиките на тялото. Нашето тяло на дневна и на месечна база се занимава спрямо ситуацията, която мозъкът анализира като даденост. Фертилната функция се включва при определени обстоятелства при хората, това не е ежемесечно, даже не е и едногодишно. Стресовите нива на организма и енергийните нива, тоест една инсулинова резистентност, едно наднормено тегло, което е нарушение в енергийните нива, които касаят именно мозъка също трябва да бъдат реструктурирани преди бременността", каза д-р Сигридов.

Снимката е илюстративна

Той уточни, че в първите хиляда дни от оплождането се въвеждат повече от 90% от хроничните заболявания и затова сънят, правилното хранене и намаляването на стреса са особено важни. Според думите му след такава подготовка статистиката показва под 1% аборти на годишна база при високорисков контингент. Основните причини за усложнения при бременността в България са свързани със средата, в която се развива бебето. И добави, че за всяка жена трябва индивидуално да се види какви смущения има в здравен план и за тях трябва да се вземат бързи мерки. Друга опасност за бременните е гестационният диабет, тъй като фруктозата е един от хепатотоксините.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атаките над Иран показаха, че за САЩ Израел е по-важен военен съюзник от НАТО

12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..

публикувано на 04.07.25 в 16:30