Наскоро Българският фонд за жените (БФЖ) съобщи за нова програма, чрез която ще се инвестират 3,5 милиона лева в подпомагането на организации, работещи на първа линия по проблеми, свързани с насилието основано пола и домашното насилие.
"Вече 20 години БФЖ открито подкрепя организации, които работят по темите за правата на жените, опитваме се да подкрепяме организациите дългосрочно и систематично в зависимост от техните нужди, за които се допитваме до нашите партньори от какво те имат нужда и конкретно от какъв тип подкрепа", заяви в предаването „Радиокафе“ Рая Раева от БФЖ.
Тя допълни, че особеностите и нуждите варират в контекста на различните организации.
"Темата за домашното и полово базираното насилие ни занимава от години, затова се опитваме да подкрепяме организациите на първа линия, които работят директно с пострадали. Тази нова програма ще стартира през есента на 2024 година, като една следваща логична стъпка и сме много щастливи, че имаме много голям бюджет, който ще можем да отделим в подкрепа на тези организации", каза още Раева.
Това подпомагане ще се осъществи през следващите три години в рамките на програмата “Feminist Opportunities for Resilience and Community Empowerment” (FORCE),чрез БФЖ, реализирана с финансовата подкрепа на Европейската комисия.
Общата стойност на програмата е 4,5 милиона лева, като над 70% от бюджета ѝ е предвиден за безвъзмездно финансиране. Oрганизациите ще могат да кандидатстват за максимум 117 000 лв. (60 000 евро) за период до 18 месеца.
Конкурсът за кандидатстване и финансиране ще бъде отворен от есента на 2024 година.
"Всички заинтересовани да следят нашия сайт и информационните ни канали", посочи Раева и допълни, че ще има и информационно събитие, където ще бъдат разяснени особеностите за кандидатстване, сроковете и дейностите, които могат да бъдат финансирани.
"Всичко това е описано и на нашия сайт, но открихме, че такива срещи са много полезни, за да можем да отговаряме на въпроси", поясни тя.
Програмата FORCE има за цел да подкрепи работата на НПО, които работят пряко с пострадали, развиват застъпнически дейности за подобряване на законодателната рамка, планират информационни кампании за повишаване на осведомеността, организират обучения на специалисти и други. Предвидени са и съпътстващи възможности за изграждане и/или повишаване на капацитета, съобразени с нуждите на кандидатстващите организации, като обучение по организационно развитие, семинари за набиране на средства, застъпничество и мобилизиране на общности, събития за работа в мрежа и обмяна на опит.
Обученията, заедно с предоставеното финансиране, ще допринесат подкрепените организации да постигнат по-високо ниво на институционална независимост, а екипите им – да развият организационна култура за стратегическо планиране, както и да придобият знания и умения за привличане на повече и различни по вид финансови ресурси.
Чуйте още детайли по темата в разговора на Гергана Пейкова.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..