Наскоро Българският фонд за жените (БФЖ) съобщи за нова програма, чрез която ще се инвестират 3,5 милиона лева в подпомагането на организации, работещи на първа линия по проблеми, свързани с насилието основано пола и домашното насилие.
"Вече 20 години БФЖ открито подкрепя организации, които работят по темите за правата на жените, опитваме се да подкрепяме организациите дългосрочно и систематично в зависимост от техните нужди, за които се допитваме до нашите партньори от какво те имат нужда и конкретно от какъв тип подкрепа", заяви в предаването „Радиокафе“ Рая Раева от БФЖ.
Тя допълни, че особеностите и нуждите варират в контекста на различните организации.
"Темата за домашното и полово базираното насилие ни занимава от години, затова се опитваме да подкрепяме организациите на първа линия, които работят директно с пострадали. Тази нова програма ще стартира през есента на 2024 година, като една следваща логична стъпка и сме много щастливи, че имаме много голям бюджет, който ще можем да отделим в подкрепа на тези организации", каза още Раева.
Това подпомагане ще се осъществи през следващите три години в рамките на програмата “Feminist Opportunities for Resilience and Community Empowerment” (FORCE),чрез БФЖ, реализирана с финансовата подкрепа на Европейската комисия.
Общата стойност на програмата е 4,5 милиона лева, като над 70% от бюджета ѝ е предвиден за безвъзмездно финансиране. Oрганизациите ще могат да кандидатстват за максимум 117 000 лв. (60 000 евро) за период до 18 месеца.
Конкурсът за кандидатстване и финансиране ще бъде отворен от есента на 2024 година.
"Всички заинтересовани да следят нашия сайт и информационните ни канали", посочи Раева и допълни, че ще има и информационно събитие, където ще бъдат разяснени особеностите за кандидатстване, сроковете и дейностите, които могат да бъдат финансирани.
"Всичко това е описано и на нашия сайт, но открихме, че такива срещи са много полезни, за да можем да отговаряме на въпроси", поясни тя.
Програмата FORCE има за цел да подкрепи работата на НПО, които работят пряко с пострадали, развиват застъпнически дейности за подобряване на законодателната рамка, планират информационни кампании за повишаване на осведомеността, организират обучения на специалисти и други. Предвидени са и съпътстващи възможности за изграждане и/или повишаване на капацитета, съобразени с нуждите на кандидатстващите организации, като обучение по организационно развитие, семинари за набиране на средства, застъпничество и мобилизиране на общности, събития за работа в мрежа и обмяна на опит.
Обученията, заедно с предоставеното финансиране, ще допринесат подкрепените организации да постигнат по-високо ниво на институционална независимост, а екипите им – да развият организационна култура за стратегическо планиране, както и да придобият знания и умения за привличане на повече и различни по вид финансови ресурси.
Чуйте още детайли по темата в разговора на Гергана Пейкова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..