Изследването посочва примери как дори политици, стигащи до самия връх на държавата, в името на вътрешнополитически цели нарочно тиражират негативно говорене за Европейския съюз, като налагат впечатление, че ЕС не е "нищо повече от източник на парични траншове, които винаги има кой да открадне". За 2023 година около 1000 публикации дневно разпространяват невярна информация Подробности разказа Вероника Димитрова - социолог, преподавател в СУ, изследовател.
По думите й тази машина е част от разпространението на проруската пропаганда у нас, тъй като около 80% от съдържанието на тези 400 хиляди статии се дължат на различни сайтове "гъби", ботове и агрегатори, които имитират медии и зад които стои един човек, или понякога двама.
"Едната хипотеза е, че той работи за Руската Федерация и е свързан с това, другата хипотеза е, че сайтовете разпространяват такъв тип съдържание, защото се изхранват от реклама", каза Димитрова.
Тя отбеляза, че изследване на Георги Ангелов от Свободна Европа показва изследване на обвързаност не между 5 сайта, а между 30, всеки от който вероятно има множество субдомейни. По думите на Димитрова езикът на руската пропаганда е навлязъл масово и в традиционните медии в България, като пропагандният речник е удобен за водене на локални политически битки. Една от основните цели на този речник е да създава поляризация в обществото.
"Чисто в наративно отношение една от изненадите е, че за разлика от периода преди войната и това е една от промените през 2023 г., че ЕС в пропагандните наративи е представен по-скоро като подчинен на САЩ, това е една от конспиративните теории. В този смисъл основният враг на Русия, всъщност остава САЩ. Докато през последната година, вероятно и заради санкциите, които наложи ЕС срещу Русия, всъщност е повече и повече за ЕС започва да се говори като за директен враг, опонент на Русия", заяви тя.
По думите й не трябва да се доверяваме на различни поляризации, тъй като това ни кара да спрем да общуваме и да говорим по теми, които са важни. При спиране на общуването се наблюдава едно явление, което е изследвано и се нарича "ехокамера" и то е, че ние не можем да чуем различно мнение и поглед върху света, посочи Димитрова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..