Медийната грамотност е движеща се мишена, коментира пред Радио София Иглика Иванова – докторант и лектор в катедра „Европеистика“ в СУ „Св. Климент Охридски“.
„Това е способността да се задават въпроси, с които да се осмисля както източника и самото послание, което достига до човека, така и неговата собствена реакция на съобщенията, които постоянно идват от всички страни. Това е сбор от умения, знания и разбиране за ролята на медиите в обществото, в публичната сфера, как придобиваме представа за света, как самите ние се изразяваме. Медийната грамотност е способността да се достъпва, оценява, интерпретира и да се общува чрез медийно съдържание“, каза Иглика Иванова.
По думите й, източниците и каналите на медийно съдържание нарастват неимоверно много, което води и до ретранслирането на пропаганди съобщения в медиите. Именно затова Коалицията работи за цялостно интегриране на медийната грамотност в образователния процес и повишаване на медийната грамотност в обществото.
Иглика Иванова посочи, че за целта започна второто издание на видеоконкурса на Коалиция за медийна грамотност на тема „Медийната грамотност е…“. Конкурсът е насочен към ученици и младежи от 14 до 35-годишна възраст. Те трябва да подготвят кратко видео с дължина до 35 секунди, в което да споделят своята визия по темата медийна грамотност.
„В самата тема сме оставили едно многоточие „Медийната грамотност е…“, което е и покана да се запознаят с материалите и ресурсите в сайта на Коалицията за медийна грамотност, където могат да научат и всички подробности за конкурса“, обясни Иглика Иванова.
Тя добави, че няма сценарий, към който участниците трябва да се придържат – нужно е да използват въображението си, за да представят посланието си по най-добрия начин. Крайният срок за изпращане на видеото е до полунощ на 20 юни. Авторите на трите най-добри произведения ще получат награда под формата на оборудване/техника по техен избор, на стойност 1 100 лв. Конкурсът се провежда в рамките на кампанията „Дни на медийна грамотност 2024”, уточни Иглика Иванова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..